Przejdź do treści
Stocznia od święta | wykład popularnonaukowy
Data/Czas: 22/02/2024 | 18:00-18:00
Lokalizacja: Europejskie Centrum Solidarności | Plac Solidarności 1 | Gdańsk

Europejskie Centrum Solidarności: Cykl wykładów popularnonaukowych o gdańskich stoczniach jest realizowany od stycznia 2023 roku pod wspólnym tytułem – 🏗️ Dźwigamy historię. Badacze pogłębiają wybrane wątki zasygnalizowane na wystawie Stocznia | Człowiek. Przemysł. Miasto, które nie doczekały się jeszcze opracowań. Już 22 lutego zapraszamy na wykład dr. Przemysława Ruchlewskiego: Stocznia od święta. Kartę Stoczniowca, gwarantującą pracownikom branży okrętowej wiele przywilejów, władze PRL wprowadziły na początku lat 50. XX wieku Na jej mocy ustanowiono Dzień Stoczniowca obchodzony corocznie w ostatnią niedzielę czerwca.

To wielkie święto dotyczyło dziesiątek tysięcy pracowników przemysłu stoczniowego i ich rodzin, stąd też dużą wagę przywiązywano do jego oprawy. Nie było to jednak jedyne święto, jakie obchodzono w Stoczni Gdańskiej…
prelegent | dr Przemysław Ruchlewski
historyk, wykładowca akademicki, zajmuje się badaniem m.in. życia politycznego w Stoczni Gdańskiej, zastępca dyrektora ECS ds. naukowych
📍 ECS, pl. Solidarności 1 / przestrzeń wystawy Stocznia (parter)
🗓️ 22/02/2023, 18.00
🎫 wstęp wolny
więcej: ecs.gda.pl/wydarzenia/stocznia-od-swieta-dzwigamy-historie/
Kolejne spotkanie w ramach cyklu DŹWIGAMY HISTORIĘ już 21 marca, wykład wygłosi Anna Miler: Stoczniówki. Kim były kobiety ze Stoczni Gdańskiej?

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.