Przejdź do treści
SPRAWIEDLIWI 2022 | Upamiętnienia w Ogrodzie Sprawiedliwych
Data/Czas: 26/09/2022 | 13:00-13:00
Lokalizacja: Ogród Sprawiedliwych | Ogród Sprawiedliwych | Warszawa

Przepis na Muranów, BNP Paribas Bank Polska i Dom Spotkań z Historią: W poniedziałek, 26 września, Dom Spotkań z Historią posadzi drzewka i odsłoni kamienie upamiętniające dla tegorocznych Sprawiedliwych. Tytuł Sprawiedliwego przyznawany jest pośmiertnie osobom, które ratowały życie innych lub występowały w obronie ludzkiej wolności i godności w czasie nazizmu i komunizmu, ludobójstw, masowych mordów, zbrodni przeciwko ludzkości popełnionych w XX i XXI wieku. Nazwiska uhonorowanych ogłaszane są co roku 6 marca w Europejskim Dniu Pamięci o Sprawiedliwych. Wyboru dokonuje Komitet Ogrodu Sprawiedliwych spośród zgłaszanych kandydatur. W jego skład wchodzą wybitne osobistości ze świata edukacji, kultury oraz przedstawiciele i przedstawicielki organizacji pozarządowych.

Laudacje odczytają:
• dla 𝐌𝐨𝐬𝐳𝐞 𝐁𝐞𝐣𝐬𝐤𝐢𝐞𝐠𝐨 – 𝐅𝐫𝐚𝐧𝐜𝐞𝐬𝐜𝐨 𝐂𝐚𝐭𝐚𝐥𝐮𝐜𝐜𝐢𝐨 (przedstawiciel mediolańskiej Fundacji GARIWO, pisarz i wydawca);
• dla 𝐁𝐫𝐨𝐧𝐢𝐬ł𝐚𝐰𝐚 𝐆𝐞𝐫𝐞𝐦𝐤𝐚 – 𝐀𝐝𝐚𝐦 𝐌𝐢𝐜𝐡𝐧𝐢𝐤 (publicysta i historyk, redaktor naczelny „Gazety Wyborczej”);
• dla 𝐖𝐢𝐥𝐡𝐞𝐥𝐦𝐚 𝐇𝐨𝐬𝐞𝐧𝐟𝐞𝐥𝐝𝐚 – 𝐖𝐚𝐜ł𝐚𝐰 𝐎𝐬𝐳𝐚𝐣𝐜𝐚 (jezuita, pisarz, poeta, publicysta) oraz 𝐌𝐢𝐜𝐡𝐚ł 𝐉𝐚𝐛ł𝐨𝐧́𝐬𝐤𝐢 (proboszcz parafii Ewangelicko-Reformowanej w Warszawie)
• dla 𝐀𝐧𝐭𝐨𝐧𝐢𝐧𝐲 𝐢 𝐉𝐚𝐧𝐚 𝐙̇𝐚𝐛𝐢𝐧́𝐬𝐤𝐢𝐜𝐡 – 𝐝𝐫 𝐀𝐧𝐝𝐫𝐳𝐞𝐣 𝐊𝐫𝐮𝐬𝐳𝐞𝐰𝐢𝐜𝐳 (dyrektor Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie).
Na uroczystość zapraszamy do warszawskiego Ogrodu Sprawiedliwych na skwerze gen. Jana Jura-Gorzechowskiego.
Wydarzenie uświetni wieczorny koncert dla Sprawiedliwych, podczas którego wystąpią wybitni muzycy jazzowi – 𝐋𝐞𝐬𝐳𝐞𝐤 𝐌𝐨𝐳̇𝐝𝐳̇𝐞𝐫, 𝐀𝐝𝐚𝐦 𝐏𝐚𝐥𝐦𝐚 𝐢 𝐓𝐨𝐦𝐚𝐬 𝐒𝐚𝐧𝐜𝐡𝐞𝐳 (więcej o koncercie tutaj: https://bit.ly/KoncertDlaSprawiedliwych).

𝐓𝐞𝐠𝐨𝐫𝐨𝐜𝐳𝐧𝐢 𝐮𝐡𝐨𝐧𝐨𝐫𝐨𝐰𝐚𝐧𝐢
𝐌𝐨𝐬𝐳𝐞 𝐁𝐞𝐣𝐬𝐤𝐢 (1920–2007) — izraelski prawnik, sędzia i przewodniczący Komisji Sprawiedliwych izraelskiego Instytutu Yad Vashem, inicjator Ogrodów Sprawiedliwych w Jerozolimie oraz współtwórca definicji „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. To jemu zawdzięczamy metodologię weryfikacji zgłoszeń i przyjęcie kryteriów podejmowania decyzji oraz uznanie popularyzacji pamięci o Sprawiedliwych za zasadniczy element pamięci o Zagładzie.
𝐁𝐫𝐨𝐧𝐢𝐬ł𝐚𝐰 𝐆𝐞𝐫𝐞𝐦𝐞𝐤 (1932–2008) — historyk, Minister Spraw Zagranicznych RP, kawaler Orderu Orła Białego, laureat Nagrody Karola Wielkiego, współtwórca pokojowej transformacji Polski dążącej do demokracji. Działał na rzecz umocnienia pozycji wolnej Polski na arenie międzynarodowej oraz utorowania drogi do członkostwa w NATO i Unii Europejskiej. W 2004 roku otrzymał tytuł oficera Legii Honorowej; był laureatem licznych wysokich odznaczeń państwowych, międzynarodowych oraz prestiżowych nagród honorujących jego działalność akademicką. W tym roku zgodnie z uchwałą Senatu Rzeczypospolitej Polskiej obchodzimy Rok Bronisława Geremka.
𝐖𝐢𝐥𝐡𝐞𝐥𝐦 𝐇𝐨𝐬𝐞𝐧𝐟𝐞𝐥𝐝 (1895–1952) — żołnierz Wehrmachtu odznaczony tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za pomoc Polakom i polskim Żydom w czasie okupacji. Władysław Szpilman powiedział o nim, że jest to „Jedyny człowiek w niemieckim mundurze, jakiego spotkał”. Wilhelm Hosenfeld pozostawił po sobie dzienniki wypełnione opowieściami o bezduszności wobec drugiego człowieka i współczuciu, ale jego prawdziwą spuścizną są uratowani przez niego ludzie.
𝐀𝐧𝐭𝐨𝐧𝐢𝐧𝐚 (1908–1971) i 𝐉𝐚𝐧 (1897–1974) Ż𝐚𝐛𝐢𝐧́𝐬𝐜𝐲 — Jan był założycielem i dyrektorem warszawskiego Ogrodu Zoologicznego. W czasie okupacji małżeństwo Żabińskich działało na wielu polach konspiracji, a ze swojego domu na terenie zniszczonego zoo uczynili azyl, w którym schronienie znaleźli ludzie i zwierzęta. W spisanych po wojnie Świadectwach Prawdy Ocalonych możemy przeczytać o niezwykłym oddaniu, odwadze i skromności dawnych gospodarzy warszawskiego zoo. Podczas wojny przez ich dom przewinęło się 300 osób pochodzenia żydowskiego. Za okazaną pomoc Jan i Antonina Żabińscy zostali uhonorowani tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Organizator: Dom Spotkań z Historią
Partnerzy: Fundacja GARIWO, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Przepis na Muranów
Partner strategiczny projektu: BNP Paribas

Więcej o Sprawiedliwych przeczytasz na: https://sprawiedliwi.dsh.waw.pl

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.