Przejdź do treści
Data/Czas: 09/04/2019 | 18:00-19:30
Lokalizacja: | |

Kiedy polskie kobiety przestały być „wieczyście małoletnie”? Ile z nich w męskim przebraniu służyło jako sanitariuszki w Legionach Polskich Piłsudskiego? Kto 8 marca 1974 roku z kosmosu składał życzenia czechosłowackim damom? Czy Dzień Kobiet ma dzisiaj jeszcze sens czy jest już tylko reliktem dawnej epoki?  MCK zaprasza na spotkanie z pisarką i dziennikarką – Olgą Drendą oraz edukatorką historii kobiet – Ewą Furgał. Okazją do rozmowy jest najnowszy numer, wydawanego przez MCK, kwartalnika „Herito”, którego tematem są kobiety Europy Środkowej. Rozmowę poprowadzi krytyczka i badaczka literatury – Paulina Małochleb.

 

Olga Drenda – pisarka, dziennikarka, tłumaczka. Absolwentka etnologii i antropologii kultury UJ. Autorka książek „Duchologia polska”, „Wyroby” i „Czyje jest nasze życie” (wspólnie z Bartłomiejem Dobroczyńskim). W 2018 roku nominowana do Paszportu „Polityki”.

Ewa Furgał – edukatorka historii kobiet, redaktorka książki „Szlaki kobiet. Przewodniczka po Polsce emancypantek” oraz pięciu tomów publikacji „Krakowski Szlak Kobiet”. Przewodniczka po Krakowie emancypantek. Pracuje w Fundacji Przestrzeń Kobiet, prowadzi Archiwum Historii Kobiet.

Paulina Małochleb – krytyczka i badaczka literatury. Sekretarzyni Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Publikuje w czasopismach papierowych i internetowych. Laureatka Nagrody Prezesa Rady Ministrów i Stypendium Młoda Polska, członkini kapituły Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima. Autorka bloga „Książki na ostro”.

 

Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.