Przejdź do treści
Spotkanie z Bartłomiejem Sienkiewiczem
Data/Czas: 16/11/2018 | 18:00-20:00
Lokalizacja: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Filia naukowa | Obrońców Wybrzeża 2 | Gdańsk

Serdecznie zapraszamy na premierę książki Bartłomiej Sienkiewicz Państwo Teoretyczne do Gdańska, które poprowadzi Piotr Beniuszys z Liberté! Zaczynamy o godzinie 18.00 w Filii Naukowej, Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku. Publikacja to poruszająca diagnoza współczesnej Polski, napisana ostrym językiem przez analityka i polityka. Bartłomiej Sienkiewicz, były minister spraw wewnętrznych w rządzie Donalda Tuska, autor słynnego stwierdzenia, że „państwo polskie istnieje teoretycznie”, opowiada o kulisach polityki, ale przede wszystkim pisze o państwie, które mimo zaklęć kolejnych ekip rządzących jest nadal obce dla swoich obywateli. Więcej, polskie państwo jest niezrozumiałe, a czasami wręcz dramatycznie nieporadne.

 

W „Państwie teoretycznym” autor stawia tylko z pozoru paradoksalne pytania: „Dlaczego kodeks drogowy jest ważny dla obrony sądów?”, „Czy szkoła w Polsce jest formą demoralizacji?”, „Dlaczego pożary wysypisk śmieci to ostrzeżenie przed potencjalną wojną?”. Sienkiewicz zastanawia się, co można zrobić, żeby państwo w Polsce było sprawne, a nie teoretyczne. Przedstawia swoją receptę na polskie choroby w niebanalny, często zaskakujący sposób. Nie cofa się przy tym przed przyznaniem się do własnych błędów. Jest bezlitosny w demaskowaniu zakłamania polskiej polityki.

 

Lektura dla każdego, kto choć trochę interesuje się sprawami publicznymi, niezależenie od poglądów politycznych.

 

Spotkanie sfinansowane z budżetu Rady Dzielnicy Przymorze Wielkie.

 

Źródło: Arbitor

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.