Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie: Połowa lat 80. nie we wszystkich krajach komunistycznych oznaczała stopniowe rozpadanie się systemu. O dokręcaniu śruby, narastającej fali nacjonalizmu, uciskaniu mniejszości opowiada Złatko Enew w bułgarskiej powieści „Requiem dla nikogo” (przeł. Hanna Karpińska). Nękaniu poddaje się tu Turków i Romów zamieszkujących Bułgarię, zmuszając ich do zmiany nazwisk, albo proponując emigrację. Zapraszamy 18 kwietnia o godz. 18:00 na kolejną odsłonę Klubu Książki Środkowoeuropejskiej! Będziemy rozmawiać o powieści Złatka Enewa ,,Requiem dla nikogo”. Spotkajmy się we wspólnej przestrzeni lektury i rozmowy. Spotkajmy się w MCK.
W ramach Klubu Książki Środkowoeuropejskiej, idąc za Enewem, weźmiemy na warsztat nie tylko przemoc systemu komunistycznego, ale przede wszystkim jej przełożenie na życie codzienne i relacje międzyludzkie. Będziemy rozmawiać o cenie, jaką płaci się za wykluczenie oraz o kosztach dopasowania, które wcale nie gwarantuje bezpieczeństwa.
Od wydarzeń opisanych przez autora minęło prawie 40 lat i ten dystans sprawia, że Enew rzuca światło na problemy, których w latach 80. jeszcze nie nazwano: dziedziczenie traumy, opresję patriarchatu, kryzys męskości. W czasie dyskusji spróbujemy je sobie opowiedzieć.
Zachęcamy do wcześniejszej rejestracji na spotkanie pod adresem mailowym: j.burnatowski@mck.krakow.pl. Kontakt z nami umożliwi Państwu uzyskanie pomocy w dostępie do tekstu (lub ich fragmentów), będących podstawą do dyskusji.
Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie