Przejdź do treści
Spotkanie wokół powieści Herty Müller „Sercątko” | Klub Książki Środkowoeuropejskiej
Data/Czas: 17/01/2023 | 18:00-18:00
Lokalizacja: Międzynarodowe Centrum Kultury | Rynek Główny 25 | Kraków

Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie: Zapraszamy we wtorek 17 stycznia o godz. 18:00 na pierwsze w tym roku spotkanie Klubu Książki Środkowoeuropejskiej. Powieść Herty Müller „Sercątko” będzie punktem wyjścia do rozmowy o losie mniejszości niemieckiej i życiu pod kontrolą służb specjalnych w komunistycznej Rumunii. Spotkajmy się we wspólnej przestrzeni lektury i rozmowy. Spotkajmy się w MCK. Akcja książki toczy się w Rumunii podczas dyktatury Nicolae Ceaușescu, w środowisku mniejszości niemieckiej. Georg, Edgar, Kurt i narratorka są studentami, których zbliża do siebie samobójcza śmierć Loli, koleżanki z akademika. Jednak łączy ich coś jeszcze: są inwigilowani przez tajną policję. Securitate przeszukuje ich rzeczy, sprawdza notatki, kontroluje korespondencję. Poszlaki i przypuszczenia zgromadzone przez reżymową służbę wkrótce doprowadzają do brutalnych przesłuchań.


Na przykładzie historii paczki znajomych Müller pokazuje nie tylko losy niemieckiej mniejszości w powojennej Rumunii czy koszmar życia w komunistycznym kraju, ale także zadaje ważne pytania o prawdę i przyjaźń. Wydane 20 lat temu „Sercątko” to jedna z najważniejszych książek dokumentujących zbrodnie Securitate. Dodatkową wartością tej powieści jest jej biograficzne podglebie: Müller to urodzona w rumuńskim Banacie Niemka, prześladowana przez władzę, zmuszona do emigracji do Niemiec.

Zachęcamy do wcześniejszej rejestracji na spotkanie pod adresem mailowym: j.burnatowski@mck.krakow.pl. Kontakt z nami umożliwi Państwu uzyskanie pomocy w dostępie do tekstu (lub ich fragmentów), będących podstawą do dyskusji.

Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.