Przejdź do treści
Spotkanie wokół książki Sofi Oksanen „Oczyszczenie" | Klub Książki Środkowoeuropejskiej
Data/Czas: 14/03/2023 | 18:00-18:00
Lokalizacja: Międzynarodowe Centrum Kultury | Rynek Główny 25 | Kraków

Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie: Zapraszamy we wtorek 21 lutego o godz. 18:00 na kolejne spotkanie Klubu Książki Środkowoeuropejskiej. Będziemy rozmawiać o powieści „Oczyszczenie” fińsko-estońskiej autorki, Sofi Oksanen, jednej z najważniejszych twórczyń kultury krajów bałtyckich. Spotkajmy się we wspólnej przestrzeni lektury i rozmowy. Spotkajmy się w MCK. „Oczyszczenie” opowiada o terenie i okresie mało w Polsce znanym – II wojnie światowej, przejmowaniu władzy przez komunistów i upadku systemu w latach 90. w Estonii. Jego historia osadzona jest na wsi, a na plan pierwszy wysuwa się doświadczenie kobiet, które muszą znieść, wytrzymać kolejne epoki i zmiany władzy, i trwają na przekór nim wszystkim. Choć powstało w 2008 roku, „Oczyszczenie” wpisuje się w najbardziej aktualne dyskusje społeczne: o wojennych gwałtach, wstydzie, cenie przetrwania, kompromisach moralnych, na które trzeba iść, by móc pozostać we własnym domu.


Oksanen nie tylko oddaje barwnie realia połowy XX wieku, ale też pyta o granicę kompromisu moralnego i o to, czy oprócz kata i ofiary istnieją jeszcze jakiekolwiek inne role dla ludzi wciąganych w wir historii. Polska literatura, choć ciągle przepracowująca wojnę i to często przy użyciu kobiecych postaci, nie ma podobnej powieści, nie stawia takich pytań – zobaczmy więc, jak wygląda w „Oczyszczeniu” rozliczenie z mitem niewinności.

Zachęcamy do wcześniejszej rejestracji na wydarzenie pod adresem mailowym: j.burnatowski@mck.krakow.pl. Kontakt z nami umożliwi Państwu uzyskanie pomocy w dostępie do tekstu (lub ich fragmentów), będących podstawą do dyskusji.

MCK

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.