Przejdź do treści
Data/Czas: 28/01/2020 | 18:00-20:00
Lokalizacja: Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu | ul. Św. Marcin 80/82 | Poznań

„Tango śmierci” (Wydawnictwo Kolegium Europy Wschodniej, autor przekładu: Bohdan Zadura) to opowieść o wielokulturowości Lwowa, którą przerywa druga wojna światowa. Dramatyczna historia prawdziwej przyjaźni Polaka, Ukraińca, Żyda i Niemca wzmocniona świetnym poczuciem humoru Jurija Wynnyczuka. Książka znalazła się w finale Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Została laureatką Nagrody im. Natalii Gorbaniewskiej, którą przyznają czytelnicy. „To prawdziwy literacki majstersztyk” – pisał o książce w „Gazecie Wyborczej” Dariusz Nowacki; „to literacki koktajl.

Mamy tu mistykę i romansową „obyczajówkę” w popkulturowym opracowaniu, sporo – by tak rzec – fabularyzowanego dokumentu (chwilami kronikarskie omówienie najważniejszych momentów z życia miasta), mnóstwo anegdot z przedwojennego Lwowa, ze szczególnym uwzględnieniem miejskiego folkloru (subkultura baciarów), a obok tego nagromadzenie metafor i symboli, nieledwie poetycką wzniosłość (wyraźny patronat Brunona Schulza). Tragizm kontrowany jest rubasznością, iście Hrabalowski humor sąsiaduje tu z przejmującą grozą (zdarzenia z lat sowieckiej i hitlerowskiej okupacji Lwowa). (…) Co tu wiele gadać – lektura obowiązkowa!”

prowadzenie: Piotr Oleksy
28.01.20120 g. 18 Scena Nowa / bilety: 5 zł
Organizatorzy: CK ZAMEK, Instytut Wschodni Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

JURIJ WYNNYCZUK (ur. 1952) – ukraiński pisarz, dziennikarz i redaktor. Ukończył studia na Wydziale Filologicznym Podkaprackiego Uniwersytetu Narodowego im. Wasyla Stefanyka. Dwukrotny laureat najbardziej prestiżowej ukraińskiej nagrody literackiej „Książka Roku BBC” – w 2005 r. za powieść „Wiesniani ihry w osinnich sadach” i w 2015 r. za „Tango śmierci”. Mieszka we Lwowie.

PIOTR OLEKSY – dr, historyk i wschodoznawca, pracuje w Instytucie Wschodnim UAM, autor książki „Naddniestrze. Terror tożsamości” (Czarne 2018).

SPOJRZENIE NA WSCHÓD – to nowy cykl spotkań literackich organizowany przez Centrum Kultury ZAMEK oraz Instytut Wschodni Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W jego ramach będziemy zapraszać autorów nowych i ważnych książek, który opisują świat leżący za naszą wschodnią granicą. Książki te będziemy nie tylko promować, ale przede wszystkim omawiać krytycznie i analitycznie, by ten bliski, lecz wciąż mało znany region stał się bardziej zrozumiały dla nas wszystkich. Zapraszamy pasjonatów literatury faktu, historii, podróży i wszelkich form poznawania świata.
o idei cyklu na blogu www.zamekczyta.pl pisze Piotr Oleksy.

 

 

Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu

 

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.