Przejdź do treści
SPECYFIKA DONBASU | ECS HISTORIA. UKRAINA | wykład 4
Data/Czas: 29/09/2022 | 18:00-18:00
Lokalizacja: | |

Europejskie Centrum Solidarności: Donbas – okręg przemysłowy we wschodniej Ukrainie (obwód doniecki i ługański) i w południowo-zachodniej Rosji (obwód rostowski) – to region kojarzony obecnie przede wszystkim z działaniami wojennymi. Pierwszej fazy wojny, gdy w 2014 roku Rosja wtargnęła na terytorium ukraińskiego Donbasu, niemal Europa nie odczuła.
Donbas miał przez lata łatkę regionu prorosyjskiego, zamieszkiwanego przede wszystkim przez ludność rosyjskojęzyczną. Jednakże, Donieckie Zagłębie Węglowe, tak bowiem brzmi jego pełna nazwa, to wyjątkowy obszar, który ukształtowało wiele czynników. Kluczową rolę odegrał gwałtownie rozwijający się przemysł ciężki, który stał się wizytówką regionu. Jego specyfika wykracza jednak znacznie ponad to. Czym w takim razie był i jest Donbas oraz jaka jest tożsamość jego mieszkańców?


prelegentka | dr Marta Studenna-Skrukwa
Wschodoznawczyni, adiunkt w Zakładzie Studiów Wschodnich Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zajmuje się badaniem tożsamości regionalnych na obszarze byłego ZSRR, ze szczególnym uwzględnieniem pogranicza ukraińsko-rosyjskiego. Odbywała staże naukowe na uniwersytetach w Kijowie, Doniecku i Charkowie. Współredaktorka publikacji „Rosja w XXI wieku. Zagrożenia. Wyzwania. Perspektywy” (2014). Publikowała m.in w: „Nowej Krytyce”, „Czasie Kultury”, „Międzynarodowym Przeglądzie Politycznym” i „Sensus Historiae”. Autorka książki „Ukraiński Donbas. Oblicza tożsamości regionalnej” (2014).
Wydarzenie transmitowane na Facebooku ECS

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.