Przejdź do treści
Spacer śladami Goethego i Döblina po Krakowie
Data/Czas: 27/10/2019 | 10:00-13:00
Lokalizacja: | |

W we wrześniu 1790 r. w słynnym niegdyś zajeździe Pod Jeleniem zatrzymał się Johann Wolfgang Goethe. W tym samym roku pisarz opublikował pierwszy fragment Fausta – genialnej tragedii, nad którą pracował do końca życia. Legendarny doktor Faust miał studiować m.in. w Krakowie. Ponad sto lat później Alfred Döblin, wybitny pisarz niemiecki, autor głośnej powieści Berlin Alexanderplatz, niezwykle plastycznie opisywał Bazylikę Mariacką, zgromadzonych w niej wiernych, imponujące witraże Wyspiańskiego w kościele Franciszkanów i różnorodny świat krakowskich Żydów.

To w Krakowie Juli Zeh, zaliczana do najciekawszych autorek współczesnej literatury niemieckiej, ukończyła swoją debiutancką powieść Orły i Anioły (2001), za którą została wyróżniona w 2002 roku prestiżową nagrodą literacką Deutscher Buchpreis. A niemiecka noblistka, Herta Müller ma swoją ławeczkę, gdzie można posłuchać dwóch jej wierszy.

To tylko kilka śladów niemieckiej literatury w Krakowie, które będzie można odkryć podczas spaceru literackiego z dr. Michaelem Sobczakiem, germanistą, literaturoznawcą i licencjonowanym przewodnikiem po Krakowie.

 

Spacer wyrusza spod siedziby Goethe-Institut w Krakowie, Rynek Główny 20 o godz. 10.00

 

Goethe-Institut w Krakowie

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.