Przejdź do treści
Data/Czas: 17/01/2021 | 17:00-17:00
Lokalizacja: | |

PTS O/Wrocław: Na styczniowej SocjoPercepcji będziemy kontynuować wątki dotyczące podmiotowości kobiet we współczesnej Polsce. W dyskusji “Strajki kobiet w małych miastach”, prowadzonej przez dr hab. Dorotę Majkę-Rostek, prof. UWr (Uniwersytet Wrocławski) wezmą udział: dr Magdalena Muszel, socjolożka, antropolożka, prezeska zarządu Fundacji Zatoka oraz stypendystka Fundacji Polsko – Niemieckiej na rzecz Nauki; dr Grzegorz Piotrowski, socjolog, Uniwersytet Gdański, Europejskie Centrum Solidarności; Anna Utko i Arkadiusz Utko, inicjatorzy protestów w Trzebnicy. 22 października 2020 roku Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie, w którym uznał, że wykonywanie aborcji z powodów embriopatologicznych jest niezgodne z Konstytucją. Taka decyzja stała się przyczynkiem do protestów – tysiące osób wyszło na ulice dużych, jak i małych miast, żeby wyrazić swój sprzeciw wobec ograniczaniu prawa do aborcji.

Protesty stały się też platformą do wyrażania sprzeciwu wobec działań rządu, jak i ingerencji Kościoła katolickiego w życie publiczne. Na profilu facebookowym pisarki, Małgorzaty Halber, można było obserwować filmowe relacje z kilkudziesięciu małych miejscowości – od Gryfic przez Trzebnicę po Oświęcim. Styczniowe spotkanie SocjoPercepcji zostanie poświęcone właśnie protestom w małych miastach.
Punktem wyjścia dla dyskusji będą m.in. wnioski z badań kobiecych protestów w małych miastach, realizowanych przez dr Magdalenę Muszel i dra Grzegorza Piotrowskiego zarówno wcześniej, bo przy okazji czarnych protestów w 2016 roku, jak i obecnie. Wraz z badacz(k)ami oraz inicjator(k)ami protestu w jednym z mniejszych miast porozmawiamy o doświadczeniach aktywistek i aktywistów działających poza dużymi miastami. Czy głos kobiet w małych miastach różni się od głosu kobiet zamieszkujących środowisko wielkomiejskie? Czy organizowane przez nie protesty różnią się w swoim repertuarze działań? Jakie możliwości i przeszkody wiążą się z aktywizmem w mniejszych miejscowościach?

 

Więcej informacji: PTS O/Wrocław

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.