Przejdź do treści
Śmierć Prezydenta | pokaz filmu
Data/Czas: 05/01/2023 | 18:00-18:00
Lokalizacja: Dom Spotkań z Historią | Karowa 20 | Warszawa

Dom Spotkań z Historią: Zapraszamy na pokaz filmu “Śmierć prezydenta” w reżyserii Jerzego Kawalerowicza (1977, 137 min), który odbędzie się 5 stycznia o 18:00. Film historyczny zainspirowany wydarzeniami z grudnia 1922 roku przedstawia nie tylko ostatnie dni życia Gabriela Narutowicza, ale też panoramę społeczną Polski tuż po I wojnie światowej. Kawalerowicz ze starannością i dbałością o fakty rekonstruuje wydarzenia towarzyszące wyborowi i pierwszym dniom prezydentury Narutowicza oraz podejmuje próbę oddania atmosfery tamtych czasów.

Mimo że film utrzymany jest w stylistyce dokumentalnej, broni się jako fabuła, dzięki doskonałym odtwórcom głównych ról – Zdzisławowi Mrożewskiemu i Markowi Walczewskiemu.
WSTĘP WOLNY
Pokaz filmu towarzyszy wystawie plenerowej „Narutowicz. Nienawiść zabija”, którą można oglądać do 6 stycznia! (vis a vis kościoła Wizytek). Ekspozycja przybliża sylwetkę Gabriela Narutowicza oraz realia społeczne i polityczne w 1922 roku.

Dom Spotkań z Historią

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.