Przejdź do treści
Słowenia. Mały kraj wielkich odległości
Data/Czas: 03/10/2023 | 18:00-19:30
Lokalizacja: Bonobo Księgarnia Kawiarnia Podróżnicza | Mały Rynek 4 | Kraków

Bonobo Księgarnia Kawiarnia Podróżnicza, Wydawnictwo Poznańskie i Krakowskie Księgarnie na Medal: 3 października o godz. 18.00 zapraszamy na spotkanie z Zuzanną Cichocką wokół jej książki „Słowenia. Mały kraj wielkich odległości” wydanej w Serii Podróżniczej Wydawnictwa Poznańskiego. Spotkanie poprowadzi Miłosz Biedrzycki! Kto nie dotarł na premierę ma teraz kolejną szansę posłuchać opowieści o Słowenii. Nazywana krainą po słonecznej stronie Alp, a niektórym znana jedynie z drogi na wakacje w Chorwacji – Słowenia to kraj, o którym wciąż niewiele wiemy.

Położony w tyglu kultur: germańskiej, romańskiej, słowiańskiej i węgierskiej intryguje różnorodnością. Słoweńcy słyną z miłości do gór, są dumni z miodu od słoweńskich pszczół i najstarszej winorośli na świecie, a na obchody karnawału czekają cały rok. Za malowniczymi krajobrazami skrywa się jednak historia państwa, które dopiero w 1991 roku ogłosiło niepodległość.
Autorka zabiera nas w podróż po małym kraju wielkich odległości: przez melancholijną równinę Prekmurja, dolinę szmaragdowej rzeki Soczy, piękny Maribor, wybrzeże Adriatyku z włoskimi wpływami czy pasterską osadę na Velikiej Planinie. Oddaje głos mieszkańcom i pokazuje Słowenię pełną kontrastów – nie zawsze tolerancyjną, nieco tajemniczą, a jednocześnie przyciągającą niepowtarzalnymi widokami spod Triglavu i smakiem gibanicy.
Autorka

Zuzanna Cichocka – Slawistka i tłumaczka języka słoweńskiego. Uwielbia literaturę faktu i szwendanie się po muzeach. Wolne chwile poświęca na bliższe i dalsze podróże. Słowenia nie przestaje jej zachwycać. Psiara, w której życiu nieoczekiwanie pojawił się biało-czarny kot. Mieszka w Warszawie.
Prowadzący

Miłosz Biedrzycki (MLB) – urodzony w Koprze w Słowenii, do podstawówki poszedł w Lublanie, a dokończył w Krakowie, gdzie mieszkał przez większość życia. Wśród innych zajęć praktykuje tłumaczenie poezji słoweńskiej na polski.
Polski poeta, tłumacz, jeden z autorów tzw. pokolenia brulionu, z wykształcenia inżynier geofizyk.

Wydarzenie organizowanie w ramach projektu „Krakowskie Księgarnie na Medal na medal 8. edycja” przygotowanego przez Fundację Miasto Literatury i współfinansowanego ze środków Gminy Miejskiej Kraków. Jest kontynuacją bonobianego cyklu: “Piórem reportera – świata portrety nieoczywiste”.

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.