Przejdź do treści
Data/Czas: 08/02/2019 | 20:30-21:30
Lokalizacja: TR Warszawa | Marszałkowska 8 | Warszawa

Język nigdy nie był niewinny, ale dziś, w dobie mediów społecznościowych, fabryk trolli i internetowego hejtu, w czasach rosnących populizmów i brutalizacji polityki staje się groźną bronią, która dzieli i stygmatyzuje, sieje nienawiść i stereotypy, kreuje strach i zakłamuje rzeczywistość. Zakres dozwolonej krytyki w polskiej debacie publicznej przesunął się poza bezpieczne granice. Nawoływanie do linczu, wystawianie aktów zgonu żyjącym politykom, wieszanie podobizn europosłów na szubienicach staje się normą, tolerowaną przez wymiar sprawiedliwości. Zamach na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza uświadomił, że przekroczono w Polsce czerwoną linię, za którą pogróżki zmieniają się w brutalne czyny.

Debata w TR Warszawa z udziałem zaproszonych ekspertów i twórców poświęcona będzie mechanizmom mowy nienawiści. Kiedy słowa nabierają niszczycielskiej mocy? Jak walczyć z agresją w języku, nie powielając krzywdzących określeń? Na ile sztuka może neutralizować słowną przemoc? Kontekstem dla dyskusji będzie premiera spektaklu „Rechnitz. Opera – Anioł Zagłady” według sztuki Elfriede Jelinek. Dramat z 2008 roku, opisujący proces przemilczania i zakłamywania nazistowskich zbrodni w powojennej Austrii, nabiera w ostatnich tygodniach przerażającej aktualności.

 

prowadzenie: dr hab. Iwona Kurz
uczestnicy: Katarzyna Kalwat, Jakub Majmurek, Zofia Milska-Wrzosińska, Jerzy Sosnowski

 

Debata odbędzie się po premierze spektaklu Rechnitz. Opera – Anioł Zagłady w reż. Katarzyny Kalwat.

 

Źródło: TR Warszawa

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.