Przejdź do treści
Slavs and Tatars. LONG LVIVE LVIV. СЛАВА ЗА БРЕСЛАВA
Data/Czas: 16/10/2021 - 30/01/2022 | 00:00-23:59
Lokalizacja: OP ENHEIM | Plac solny 4 | Wrocław

OP ENHEIM, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej i Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem: Niewątpliwie losy Lwowa i Wrocławia są ze sobą splecione. Nie tylko dlatego, że obydwa miasta mają niełatwą, przesiedleńczą historię, ale również dlatego, że dla wielu stały się domami utraconymi i na nowo odnalezionymi. Przeszłość ta, która poprzez aktualne ruchy migracyjne, ma de facto swoją kontynuację w teraźniejszości, leży u podstaw koncepcji wystawy pt. „LONG LVIVE LVIV. СЛАВА ЗА БРЕСЛАВА”. Krzywdzącym jednak byłoby stwierdzenie, że jedynie przeszłość repatriacyjna stanowi tu klucz do zrozumienia intencji artystów – jest nim także, a może i przede wszystkim, bogata spuścizna naukowa przedwojennej szkoły lwowskiej, w tym – w szczególności – wyjątkowej i wiodącej w ówczesnej Europie Wschodniej, Katedry Orientalistyki.

Slavs and Tatars
LONG LVIVE LVIV. СЛАВА ЗА БРЕСЛАВA
Wernisaż: 15.10.2021 r., 18:30
Czas trwania wystawy: 16.10.2021–30.01.2022 r.
Godziny otwarcia: https://openheim.org/pl/odwiedz-nas/

Pierwsza we Wrocławiu, indywidualna wystawa jednego z najbardziej rozpoznawalnych na świecie kolektywów artystycznych – Slavs and Tatars. Zapraszamy na weekend otwarcia:
15.10, g. 18:30 – wernisaż
16.10, g. 11:30 – spotkanie z artystami

Wraz z nastaniem nowej, powojennej rzeczywistości, w równie nowych granicach państwa polskiego, nastąpił mozolny i niepewny proces budowania życia według nierozpoznanych jeszcze zasad. Większość naukowców z lwowskiego Uniwersytetu im. Jana Kazimierza, dziś Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki, trafiła do rodzimych uczelni, również do tej właśnie powstającej w świeżo przyłączonym do Polski, Wrocławiu. I mimo, że schronienie znalazła tu znakomita reprezentacja lwowskiej inteligencji, to Katedra Orientalistyki nigdy nie została odbudowana, przez co pamięć o niej i spuścizna, zostały w jakimś procencie na zawsze utracone. Dzisiaj, za sprawą wystawy kolektywu artystycznego Slavs and Tatars, nastąpić ma symboliczne wskrzeszenie Katedry – z jednej strony ma stać się oczywistym punktem wyjścia do rozważań nad koncepcją ekspozycji, z drugiej zaś figurą symboliczną, która odnosi nas do tak ważnych i aktualnych dziś wątków, jak tolerancja czy poszanowanie i zrozumienie odmienności etnicznej i kulturowej.

Tło do stworzonej przez Slavs and Tatars opowieści, stanowi autorski wybór kobierców wschodnich, który pochodzi z wyjątkowej kolekcji Rodziny Kulczyckich. Dzięki uprzejmości Muzeum Tatrzańskiego im. Dra. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, w OP ENHEIM zawiśnie fragment zbioru, który po raz pierwszy zaprezentowany zostanie w odmiennym kontekście, niż muzealny, przybierając formę wystawy sztuki najnowszej […].

Aby podtrzymać tę naukową spuściznę, we współpracy ze Slavs and Tatars, zespół OP ENHEIM przygotował otwarty dla publiczności program społeczny, w ramach którego odbędą się mistrzowskie wykłady, warsztaty i kursy językowe, w tym arabski czy perski – będą one prowadzone będą przez zaproszonych do Wrocławia naukowców z Uniwersytetu Lwowskiego, jak również polskich specjalistów w dziedzinie. Z okazji zaś samej wystawy oraz tej hybrydowej i spekulatywnej współpracy pomiędzy uniwersytetami we Wrocławiu i we Lwowie, kolektyw Slavs and Tatars przygotował ofertę merchandisingową, która dostępna będzie dla publiczności przez cały czas trwania ekspozycji.

Kama Wróbel
Opieka kuratorska

Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.