Przejdź do treści
Data/Czas: 10/07/2019 - 20/10/2019 | 00:00-23:59
Lokalizacja: | |

Prawie sześćdziesiąt lat temu, 26 lipca 1963 roku, Skopje nawiedziło trzęsienie ziemi o niespotykanej sile. Zniszczeniu uległo bez mała osiemdziesiąt procent zabudowań. Najnowsza wystawa w Galerii MCK opowie o mieście, które wymyślono na nowo oraz przypomni gesty niezwykłej międzynarodowej solidarności w czasach, gdy świat dzieliła „żelazna kurtyna”. Zamierzeniem MCK jest pokazanie nie tylko skali tragedii, ale przede wszystkim fenomenu odbudowy Skopja, która uczyniła je najbardziej nowoczesną, „brutalistyczną” stolicą Europy. Dzięki nowym projektom, których symbolem jest plan śródmieścia autorstwa słynnego japońskiego architekta Kenzō Tangego, miasto stało się jedną z najciekawszych architektonicznie europejskich metropolii.

 

Co Skopje zawdzięcza polskim urbanistom, architektom i artystom? W niecałe trzy tygodnie po tragedii władze Warszawy – jako wyraz zrozumienia dla miasta, które podobnie jak polska stolica doznało unicestwienia – zadeklarowały gotowość wysłania do Macedonii zespołu projektowego, który mógłby wspomóc miejscowych specjalistów w sporządzeniu projektu odbudowy.

 

Więcej informacji: Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.