Przejdź do treści
Data/Czas: 09/03/2020 | 19:00-21:00
Lokalizacja: DCF – Dolnośląskie Centrum Filmowe | ul. Piłsudskiego 64a | Wrocław

Komisja Europejska w Polsce: Równouprawnienie kobiet i mężczyzn jest podstawową wartością Unii Europejskiej, aktywnie wspieraną i propagowaną przez Komisję Europejską we wszystkich aspektach życia. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet Komisja Europejska w Polsce zaprasza na bezpłatną projekcję filmu dokumentalnego Siłaczki w reżyserii Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego, która odbędzie się 9 marca w Dolnośląskim Centrum Filmowym we Wrocławiu o godzinie 19:00. Polki otrzymały prawa wyborcze w 1918 roku, wcześniej niż Amerykanki, Brytyjki czy Francuzki. Zanim jednak Piłsudski zdecydował się podpisać dekret w tej sprawie wiele dzielnych Polek latami walczyło o prawa dla kobiet. To ich historie opowiadają „Siłaczki”. Maria Dulębianka, Kazimiera Bujwidowa, Paulina Kuczalska… dzięki nim i wielu innym emancypantką, współczesne Polki mają dziś prawo głosu.

 

Udało im się osiągnąć wiele i – mimo upływu czasu – ich teksty i działalność wciąż mogą inspirować. W filmie znalazły się fragmenty autentycznych przemówień, tekstów i odezw, pisanych przez bohaterki filmu. O Siłaczkach opowiadają także badaczki historii kobiet, potomkinie bohaterek oraz spadkobierczynie ich idei, kobiety, dla których postulaty “Chcemy całego życia!” z tamtych lat, wciąż brzmią aktualnie i stanowią inspirację do podejmowania działań na rzecz równouprawnienia kobiet i sprawiedliwości społecznej.

Po seansie zapraszamy na rozmowę z twórcami filmu oraz symboliczną lampkę wina. Wstęp wolny. Wejściówki do odbioru w kasie DCF od 6 marca.

Parterami wydarzenia są Dolnośląskie Centrum Filmowe oraz Wrocławska Rada Kobiet.

 

Komisja Europejska w Polsce

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.