Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego zaprasza młode osoby z Polski i Niemiec zainteresowane tematami stosunków polsko-niemieckich, procesem rozszerzenia Unii Europejskiej i historią Bałkanów Zachodnich na drugą edycję seminarium „Pojednanie i pamięć”.
Organizowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polski, Ambasadę Niemiec w Warszawie oraz Fundację „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego przy wsparciu Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej, projekt zostanie przeprowadzony w dniach 25-31 lipca 2018 r. w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Krzyżowej i we Wrocławiu.
W seminarium wezmą udział młodzi ludzie z Polski, Niemiec i krajów Bałkanów Zachodnich. Celem projektu jest refleksja nad procesem pojednania polsko-niemieckiego, które może stanowić inspirację dla innych narodów, próbujących odnaleźć porozumienie mimo trudnej przeszłości.
Podczas siedmiodniowego spotkania uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z historią stosunków polsko-niemieckich i procesu pojednania oraz z doświadczeniami polsko-niemieckiej wymiany młodzieży i współpracy transgranicznej. W programie znajduje się ponadto zwiedzanie Krzyżowej, Muzeum Gross Rosen na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego, Muzeum Śląskiego w Görlitz oraz Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu. Podczas spotkania organizowanego przez Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej uczestnicy seminarium będą mieli możliwość zapoznania się z ofertą unijnych programów dla młodych ludzi z krajów Bałkanów Zachodnich oraz strategii rozszerzenia UE o państwa regionu. Seminarium zakończy się uroczystym przyjęciem w Konsulacie Generalnym Niemiec we Wrocławiu, z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Spraw Zagranicznych Polski.
Uczestnictwo jest bezpłatne, organizator pokrywa również koszty przejazdów.
Profil uczestników:
Wiek: 18-30 lat;
Zainteresowanie stosunkami polsko–niemieckimi, procesem rozszerzenia Unii Europejskiej, historią Bałkanów Zachodnich;
Preferowane: aktywność w organizacjach społecznych i politycznych, udział w projektach polsko-niemieckich;
Znajomość języka angielskiego w stopniu zaawansowanym.
Zakończenie rekrutacji: 29. czerwca 2018 r.
Zgłoszenia organizatorzy proszą kierować na adres: dominik.calka@krzyzowa.org.pl
Więcej informacji na stronie Fundacji.
Źródło: Fundacja Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego/Stiftung Kreisau