Przejdź do treści
Sąsiedztwo, czyli Romowie w Nowej Hucie | spotkanie off/on-line w MCK
Data/Czas: 02/03/2023 | 18:00-18:00
Lokalizacja: Międzynarodowe Centrum Kultury | Rynek Główny 25 | Kraków

Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie: Od początków istnienia Nowej Huty Romowie są z nią silnie związani. Nie tylko w niej mieszkają, ale także budowali tę przestrzeń – jednak niewiele osób o tym dzisiaj pamięta. Oprócz Polaków, także Grecy, Macedończycy, czy Ukraińcy współtworzyli społeczność zasiedlającą ten wielki socjalistyczny projekt. Nowa Huta stała się miejscem styku odmiennych tradycji. Dlaczego Romowie zdecydowali się porzucić karpacką przestrzeń i przybyć do miasta? Co zastali? Co stało się z miejscami, gdzie od pokoleń mieszkali ich przodkowie? Zapraszamy w czwartek 2 marca na spotkanie ,,Sąsiedztwo, czyli Romowie w Nowej Hucie”. O efektach tego wielkiego projektu modernizacyjnego oraz związanymi z nim ludźmi będą rozmawiać dr Jarosław Klaś, Katarzyna Kubisiowska i Monika Szewczyk.


Do zobaczenia off/on-line w MCK! Wydarzenie z tłumaczeniem na Polski Język Migowy będzie transmitowane na profilu FB MCK.

INFORMACJE:
Wydarzenie towarzyszy wystawie ,,Wędrujące obrazy. Małgorzata Mirga-Tas”.
Kiedy? Czwartek 2 marca, godz. 18:00.
Gdzie? Międzynarodowe Centrum Kultury, Rynek Główny 25, sala „Pod Kruki”.
Spotkanie z tłumaczeniem na Polski Język Migowy będzie transmitowane na profilu FB MCK.
MCK jest dostępne dla wszystkich. W razie pytań zapraszamy do kontaktu z koordynatorem dostępności: d.krawczyk@mck.krakow.pl, tel. 784 032 228.
MCK realizuje przedsięwzięcie grantowe „Usłysz MCK. Dostosowanie siedziby i oferty instytucji do potrzeb osób z niepełnosprawnością słuchu”. Jest ono finansowane ze środków projektu PFRON „Kultura bez barier”.
Jeśli nie chcą Państwo przegapić żadnego naszego spotkania, zachęcamy do zapisania się do newslettera: https://tiny.pl/wjgd5. Bądź na bieżąco, bądź z nami! Do zobaczenia w Międzynarodowym Centrum Kultury.

dr Jarosław Klaś – kulturoznawca, badacz, animator i menadżer kultury. Doktor nauk o zarządzaniu i jakości. Dyrektor Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida w Krakowie. Członek Instytutu Badań Organizacji Kultury – IBOK, Forum Kraków, Komisji Zarządzania Kulturą i Mediami PAU oraz Rady Muzeum Armii Krajowej. Współpracuje z różnymi instytucjami kultury, organizacjami pozarządowymi i uczelniami. Pomysłodawca i koordynator licznych projektów dotyczących Nowej Huty. Główne zainteresowania badawcze: animacja kultury, zarządzanie instytucjami kultury i dziedzictwem kulturowym (zwłaszcza Nowej Huty).
Monika Szewczyk – doktorantka Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Współpracowniczka Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego. Członkini Polskiego Towarzystwa Historii Mówionej. Zainteresowania badawcze dotyczą migracji Romów, zagadnień mniejszości narodowych i etnicznych, także roli historii mówionej w polityce tożsamości. Działa na rzecz zachowania kultury, tradycji, przekazów ustnych, w tym języka romskiego jako nośnika niematerialnego dziedzictwa kulturowego Romów. Autorka publikacji „O Romach w Nowej Hucie słów kilka”, filmu dokumentalnego „Byli kowale, byli…”. Współautorka książki „Prosto z garnka. Tradycje kulinarne Romów”, „Raportu Krakowscy Romowie – przeszłość, teraźniejszość, przyszłość”.
Katarzyna Kubisiowska – dziennikarka „Tygodnika Powszechnego”. Autorka książek biograficznych, m.in. o Jerzym Pilchu, Danucie Szaflarskiej i Jerzym Vetulanim

Informujemy, że podczas wydarzenia mogą być wykonywane zdjęcia na potrzeby Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie (w tym m.in. w celu dokumentacji i informacji na stronie internetowej MCK oraz na profilach MCK na portalach Facebook i Instagram). Jeżeli nie wyrażają Państwo na to zgody, prosimy o wcześniejszą informację. Zdjęcia mogą zawierać wizerunki osób biorących udział w wydarzeniu. Brak informacji przekazanej w formie pisemnej lub ustnej pracownikowi MCK przed rozpoczęciem wydarzenia jest równoznaczny ze zgodą na korzystanie przez Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie ze zdjęć, o których mowa powyżej.

MCK

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.