Przejdź do treści
Sama Maani - wieczór autorski DE/PL (tłum. konsekutywne)
Data/Czas: 16/11/2022 | 18:00-19:30
Lokalizacja: Ośrodek Kultury Austriackiej UAM/ Österreich-Bibliothek Poznan | Zwierzyniecka 7 | Poznań

Austriackie Forum Kultury i Ośrodek Kultury Austriackiej UAM: Zapraszamy na wieczór literacki z Samą Maanim podczas którego autor zaprezentuję swoją satyryczną powieść „Žižek w Teheranie” („Žižek in Teheran”, Drava Verlag 2021), nawiązującą swą formą do perskiej epiki i poezji. Opisując życie codzienne w „Islamskiej Republice Teheranu”, wymyślonym przez siebie fikcyjnym kraju, autor wplata wątki psychoanalityczne.

Nawiązuje między innymi do uwag Sigmunda Freuda odnośnie przypadku paranoi Daniela Paula Schrebera. Kulisy tej wielowątkowej akcji powieści stanową internat dla islamskich dziewcząt, więzienie oraz Instytut Islamskiej Psychoanalizy Kryminalnej.

“Coś niepokojącego dzieje się w >Islamskiej Republice Teheranu<. Po kraju krążą fragmenty dziwnego tekstu, który można porównać do killer joke Monty Pythona – żartu, którego słuchacze lub czytelnicy umierają ze śmiechu. Wprawdzie czytanie tych tajemniczych fragmentów nie powoduje zgonu, u wrażliwych męskich czytelników powoduje jednak radykalną zmianę osobowości, a czasem nawet zmiany cielesne. Mężczyźni ci czują się wtedy kobietami i wydaje im się, że muszą z samym Bogiem spłodzić nowe pokolenie Teherańczyków.”
źródło: AFK

Sama Maani urodził się w Grazu a wychował w Austrii, Niemczech i Iranie. Studiował medycynę w Wiedniu i filozofię w Zurychu. Obecnie – po latach pracy jako neurolog i psychoanalityk – zajmuje się pisaniem i mieszka w Wiedniu. Wybrane publikacje: „Ungläubig“ (Niewierzący, powieść, 2014), „Respektverweigerung: Warum wir fremde Kulturen nicht respektieren sollten. Und die eigene auch nicht” (Odmowa szacunku: dlaczego nie powinniśmy szanować innych kultur. Ani własnej. Zbiór esejów, 2015), „Der Heiligenscheinorgasmus und andere Erzählungen” (Orgazm w aureoli i inne opowiadania, 2016), „Teheran Wunderland” (Cudowny Teheran, powieść 2018), „Warum wir Linke über den Islam nicht reden können” (Dlaczego my na lewicy nie potrafimy mówić o islamie, tom esejów 2019), „Worüber man als Jude nicht schreiben sollte” (O czym Żydzi nie powinni pisać, tom esejów 2020), „Žižek w Teheranie” (powieść 2021), „Warum ich über den Islam nicht mehr rede” (Dlaczego nie mówię już o islamie, eseje 2022).

Spotkanie autorskie z Samą Maanim
Prowadzenie: prof. Beate Sommerfeld (Instytut Filologii Germańskiej UAM)
Spotkanie po niemiecku z tłumaczeniem konsekutywnym na język polski

Współorganizacja:
Austriackie Forum Kultury w Warszawie
Instytut Filologii Germańskiej UAM

Miejsce spotkania:
Ośrodek Kultury Austriackiej UAM
ul. Zwierzyniecka 7
wstęp wolny

Transmisja online na kanale YouTube

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.