Przejdź do treści
Rządy i siła prawa: fundament Unii Europejskiej
Data/Czas: 19/03/2019 | 10:00-13:00
Lokalizacja: | |

Organizatorzy zapraszają do uczestnictwa w seminarium “Rządy i siła prawa: fundament Unii Europejskiej”. O znaczeniu prawodządności w Unii i w Polsce rozmawiać będziemy ze znamienitymi gośćmi:
– dr Adam Bodnar
– dr Borys Budka
– prof. Ewa Łętowska
– prof. Marcin Matczak
– dr Maciej Taborowski

 

Partnerami seminarium są:
– Archiwum Osiatyńskiego
– OKO.press
– Międzynarodowy Instytut Społeczeństwa Obywatelskiego
– Liga Warszawskich Liceów

 

Praworządność w Polsce od kilku lat znajduje się w kryzysie, czego bezpośrednim rezultatem jest pogorszenie miejsca Polski w Unii Europejskiej. Kryzys ten pokazał, że wartości europejskie nie są do końca zinternalizowane w polskim dyskursie publicznym. Stan niepewności konstytucyjnej i swoistej „anarchii prawnej” są zagrożeniem dla przyszłości obywateli i państwa. Siła rządów prawa w Polsce musi opierać się na kotwicy instytucjonalnej w postaci respektowania wspólnie stanowionego prawa Unii Europejskiej, w tym orzeczeń TSUE, ale też na rozwijaniu świadomości na temat wartości państwa prawa dla obywateli. W ostatnich latach widzimy bardzo wyraźnie, że obywatele zaangażowani w sieć pro-demokratycznych organizacji działających na rzecz obrony praworządności tworzą dynamiczną, społeczną “siłę prawa”. Potrzebujemy rzetelnej i obiektywnej debaty na temat stanu praworządności w Polsce jako elementu naszej obecności w Unii Europejskiej oraz poszerzenia spektrum zaangażowania obywatelskiego w ochronę wartości demokratycznych. Pragnę, aby seminarium, również dzięki udziałowi znamienitych panelistów, służyło tym celom, i stało się forum wspólnoty zbudowanej wokół szacunku dla rządów prawa.

 

Miejsce: Amber Room Aleje Ujazdowskie 13, 00-567 Warszawa

 

Źródło: Międzynarodowy Instytut Społeczeństwa Obywatelskiego

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.