Przejdź do treści
Rumuński pisarz Radu Vancu, gościem Międzynarodowego Festiwalu Literatury Odessa
Data/Czas: 26/02/2025 | 16:30-16:30
Lokalizacja: Pałac Potockich | Rynek Główny 20 | Kraków

Rumuński Instytut Kultury w Warszawie i Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej: Od 22 do 28 lutego Kraków będzie gospodarzem 10. edycji Międzynarodowego Festiwalu Literatury Odessa, długoletniej imprezy literackiej zainicjowanej w 2015 r., która z powodu wojny w ciągu ostatnich trzech lat przekształciła się w projekt objazdowy: w 2022 r. festiwal odbył się w Batumi w Gruzji, w zeszłym roku w Bukareszcie, a w tym roku odbędzie się w Krakowie.


Miłośnicy literatury będą mieli okazję spotkać się z ważnymi postaciami współczesnego międzynarodowego świata literackiego w Pałacu Potockich (Rynek Główny 20). Odczyty i dyskusje podczas festiwalu będą prowadzone w języku angielskim, niemieckim, ukraińskim, rumuńskim oraz polskim wraz z tłumaczeniem. Wstęp dla publiczności jest bezpłatny. Pełny program festiwalu można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej: www.litfestodessa.com.

Pisarz Radu Vancu będzie reprezentował Rumunię i weźmie udział w wydarzeniach festiwalowych przy wsparciu Rumuńskiego Instytutu Kultury w Warszawie.
Gdzie?
w Pałacu Potockich (Rynek Główny 20)
Kiedy?
w środę, 26 lutego o godz. 16.30,
Prowadzenie oraz czytanie wierszy z tomiku Kaddish: Jakub Kornhauser, języki: 🇷🇴rumuński, 🇵🇱polski, z tłumaczeniem.

Radu Vancu (ur. 1978 w Sybinie) jest rumuńskim poetą, prozaikiem, eseistą i tłumaczem, wykładowcą na Wydziale Literatury i Sztuki Uniwersytetu im. Luciana Blagi w Sybinie oraz redaktorem naczelnym magazynu Transilvania. W latach 2019-2023 był prezesem PEN Rumunia. Jest także redaktorem magazynu Poesis International. Koordynuje rumuńską sekcję portalu Poetry International. Jest dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Poezji „Poets of Transilvania”, odbywającego się nieprzerwanie od 2012 roku w Sybinie. Zadebiutował w 2002 roku tomem poezji Epistole pentru Camelia. Łącznie wydał dziewięć tomów poetyckich, za które otrzymał kilka nagród; jego wiersze przetłumaczono na około 20 języków i publikowano w antologiach, czasopismach i tomikach. Opublikował również powieść (Transparenţa, 2018), trzy tomy dzienników (2017, 2021, 2024), dwie książki dla dzieci oraz zbiór tekstów na tematy społeczno-obywatelskie. Jego publikacje naukowe obejmują dwa eseje książkowe na temat Mihaia Eminescu i Mircei Ivănescu. Stworzył kilka antologii współczesnej poezji rumuńskiej, samodzielnie lub we współpracy z Mirceą Ivănescu, Claudiu Komartinem lub Mariusem Chivu. Tłumaczył prozę i poezję, głównie Johna Berrymana i W.B. Yeatsa; jest także tłumaczem wydania poezji Ezry Pounda pod redakcją H.-R. Patapievicia w wydawnictwie Humanitas.

Tegoroczna edycja Festiwalu organizowana jest we współpracy z EUNIC (klastry EUNIC Warszawa i Kraków), przy udziale: Rumuńskiego Instytutu Kultury w Warszawie, Austriackiego Forum Kultury, Ambasady Belgii – Przedstawicielstwo Flandrii, Ambasady Litwy, Ambasady Królestwa Niderlandów, Ambasady Estonii, Instytutu Francuskiego, Włoskiego Instytutu Kultury w Krakowie.

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.