Helsińska Fundacja Praw Człowieka i Centrum Stosunków Międzynarodowych zapraszają na dyskusję online „Rozszerzenie Karty Praw Podstawowych. Pozwy dotyczące praw podstawowych”, 5 maja 2022 r. w godzinach 19.00-20.00. Prawa podstawowe mogą być skuteczne tylko wtedy, kiedy możliwe jest ich dochodzenie przed sądem – krajowym lub międzynarodowym. Jednak na gruncie prawa europejskiego dochodzenie ochrony praw jest ograniczone – prawo Unii Europejskiej nie daje możliwości podejmowania działań bezpośrednio przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Dochodzenie ochrony praw podstawowych może być ograniczone również przez krajową organizację wymiaru sprawiedliwości i jego praktyczne funkcjonowanie. Również czynniki polityczne ograniczają ochronę praw podstawowych, jak np. niewykonywanie przez władze wyroków sądów.
Czy zatem potrzebny jest nowy instrument, jakim byłaby możliwość złożenia pozwu dotyczącego praw podstawowych ze względu na systematyczne naruszenia Karty Praw Podstawowych? Czy wprowadzenie nowego instrumentu byłoby możliwe w obecnej sytuacji i jak miałby funkcjonować w praktyce?
W dyskusji wezmą udział:
prof. Adam Bodnar, SWPS, były Rzecznik Praw Obywatelskich;
prof. Agnieszka Frąckowiak-Adamska, Uniwersytet Wrocławski;
dr Marcin Szwed, Helsińska Fundacja Praw Człowieka.
Dyskusję poprowadzi dr Barbara Grabowska-Moroz, Central European University.
Spotkanie organizowane jest w ramach ogólnoeuropejskiej inicjatywy na rzecz rozszerzenia Karty Praw Podstawowych UE. W Polsce inicjatywę tę podjęło Centrum Stosunków Międzynarodowych, a prof. Adam Bodnar, były Rzecznik Praw Obywatelskich, został jej ambasadorem.
Dyskusja będzie transmitowana na Facebooku i YouTube Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
Dyskusja organizowana jest w ramach projektu „Monitoring systemu ochrony praw człowieka w Polsce” realizowanego z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.