Przejdź do treści
Rozmowa o esejach Handkego - Muskała, Wołkowicz, Mościcki, Lipszyc
Data/Czas: 25/01/2022 | 18:00-18:00
Lokalizacja: | |

Uniwersytet Muri im. Franza Kafki i Austriackie Forum Kultury: rozmowa o zbiorze esejów Petera Handkego „Jestem mieszkańcem wieży z kości słoniowej”. Przekład: Jacek St. Buras, Wydawnictwo Eperons-Ostrogi, 2021. Z udziałem Moniki Muskały, Anny Wołkowicz (UW) i Pawła Mościckiego (PAN). Prowadzenie: Adam Lipszyc (PAN) “To literatura mnie przejrzała, to przez nią czułem się przyłapany, to ona ukazywała mi stany rzeczy, których nie byłem świadomy albo byłem świadomy bezrefleksyjnie. Rzeczywistość literatury obudziła moją uwagę i mój krytycyzm wobec rzeczywistej rzeczywistości. Uświadomiła mnie co do mnie samego i co do tego, co działo się wokół mnie. […]


Normatywna koncepcja literatury ma tymczasem piękne określenie dla tych, którzy wzbraniają się przed pisaniem opowieści, którzy szukają nowych sposobów przedstawiania świata i wypróbowują je na świecie, nazywając ich „mieszkańcami wieży z kości słoniowej”, „formalistami”, „estetami”. Otóż chętnie pozwolę określać siebie mianem mieszkańca wieży z kości słoniowej, ponieważ uważam, że szukam metod, modeli dla literatury, która już jutro (albo pojutrze) określana będzie jako realistyczna, wtedy mianowicie, kiedy również te metody nie będą się już nadawały do użytku, ponieważ staną się manierą, która tylko pozornie będzie naturalna, tak jak teraz fikcja jako środek przedstawiania rzeczywistości w literaturze jest wciąż jeszcze pozornie naturalna. […]”
– Peter Handke

25.01.2022 (wt.), 18:00
ON-LINE
Zoom-Webinar
Rejestracja
Wstęp wolny, po rejestracji
Po polsku

 

Organizacja: Austriackie Forum Kultury w Warszawie
Partner: Uniwersytet Muri im. Franza Kafki

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.