Przejdź do treści
Równość - w prawie i w życiu. Równouprawnienie w II RP
Data/Czas: 13/12/2018 | 18:00-18:00
Lokalizacja: Muzeum Historii Żydów Polskich | Mordechaja Anielewicza 6 | Warszawa

Czy uzyskanie biernego i czynnego prawa wyborczego rzeczywiście dało kobietom równouprawnienie? Wykład o równości politycznej i życiu codziennym w II Rzeczpospolitej wygłosi Katarzyna Sierakowska z Instytutu Historii PAN. Walka o równouprawnienie kobiet na ziemiach polskich nie rozpoczęła się wraz z odzyskaniem niepodległości. Przyznanie kobietom praw politycznych przez odrodzone państwo stanowiło zakończenie starań o polityczną równość. Jak do tego doszło? Czy uzyskanie biernego i czynnego prawa wyborczego rzeczywiście dało kobietom równouprawnienie?Przedstawicielki kobiet dostały się do sejmu i senatu, głosowały w wyborach parlamentarnych i lokalnych. Czy i w jaki sposób definiowały one swoją rolę obywatelek? Wreszcie – co oznaczała dla nich równość w codziennym życiu? Czy rzeczywiście miały poczucie partnerstwa w działaniu z mężczyznami?

I czy rzeczywiście II Rzeczpospolita była takim samym domem dla mieszkańców obu płci i wszystkich narodowości?

 

Wykład w języku polskim z tłumaczeniem symultanicznym na język angielski.
Wydarzenie towarzyszy wystawie “W Polsce króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości”. Więcej o cyklu wykładów

 

Dr hab. Katarzyna Sierakowska, profesor w Instytucie Historii PAN. Zajmuje się historią społeczną XIX i XX wieku, przede wszystkim okresu I wojny światowej i dwudziestolecia międzywojennego z uwzględnieniem aspektów gender, ciała i emocji. Jest autorką licznych książek, m.in.: Rodzice, dzieci, dziadkowie. Wielkomiejska rodzina inteligencja w Polsce 1918-1939 (2003), Działaczki społeczne, feministki, obywatelki…: samoorganizowanie się kobiet na ziemiach polskich po 1918 r. T. 1 i 2 (z. A. Janiak-Jasińską i A. Szwarcem, 2008-2009), From the Partitions to an Independent State. The Feminist Movement in Poland in the First Half of the 20th Century (Od rozbiorów do niezależnego państwa. Ruch feministyczny w Polsce w 1. połowie XX wieku [w:] Women’s Movements. Networks and Debates in post-communist Countries in 19th and 20th Centuries, 2006).

 

Wstęp wolny

 

Źródło: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.