
Europejskie Centrum Solidarności: REWITALIZACJA. Jak tworzymy dobrą przestrzeń do życia? | seminarium z Barbarą Marchwicką. Czym jest rewitalizacja? Co odbiera, a co daje mieszkańcom? Jak sprostać potrzebom ludzi i stworzyć dobrą przestrzeń publiczną? Rewitalizacja jest często reakcją na sytuację kryzysową – trzeba ratować starą substancję mieszkaniową, wyposażać lokale w toalety czy zapewnić brakującą infrastrukturę miejską czy dostępność do podstawowych usług.
Podczas seminarium przyjrzymy się procesowi rewitalizacji i jego miejscu w polskich politykach miejskich. A przy okazji, ocenimy własną spostrzegawczość. Czy dostrzegamy i umiemy nazwać niedobory w przestrzeni miasta, wiemy gdzie szukać strategii naprawczych i jak zapobiegać dalszej degradacji?
termin | 19 października, środa, godz. 18.00–20.30
miejsce | Europejskie Centrum Solidarności, biblioteka
wstęp | bezpłatny → obowiązują zapisy poprzez formularz: https://forms.gle/jEXqEPNbtZPZV7FS8
OSOBA PROWADZĄCA
Barbara Marchwicka | Z wykształcenia architektka. Z doświadczenia urbanistka. Z przekonania pracownik samorządowy. Od 2016 związana z Laboratorium Innowacji Społecznych – jednostką miejską koordynującą proces gdyńskiej rewitalizacji Gdynia OdNowa (https://lis.gdynia.pl/rewitalizacja-gdynia-odnowa/ ). W codziennej pracy łączy dziedziny projektowe i humanistykę: projektowanie skierowane na użytkownika (UX Design), placemaking, partycypacyjne modele zarządzania oraz doświadczenie pracy z lokalną społecznością. Od 2019 w dziale inwestycji LIS inkubuje model włączania użytkowników w proces projektowania i realizacji inwestycji rewitalizacyjnych. Od 2019 Pełnomocniczka Prezydenta Miasta Gdyni ds. przestrzeni publicznych.
Wydarzenie jest częścią projektu ZROZUMIEĆ SIERPIEŃ, w którym odnosimy się do terenów postoczniowych i szeroko rozumianego sąsiedztwa ECS. Nasze otoczenie zmienia się, dlatego wspólnie z mieszkańcami pragniemy oswajać zachodzące przemiany. Chcemy zachować w pamięci historie miejsc i ludzi, obserwować i wzmacniać podejmowane przez nich działania. Jesteśmy współodpowiedzialni za ten teren, za tworzenie nowej tkanki miejskiej.