
Międzynarodowa konferencja
Instytut Filologii Germańskiej UWr: Zapraszamy do udziału w interdyscyplinarnym projekcie naukowym, którego celem jest między innymi odkłamanie po części potocznych, ale także czasami pojawiających się w dyskursie naukowym mniemań dotyczących retoryki, jej natury, zadań i metod. Zamierzamy podjąć próbę określenia i opisania stref komunikacji, w których obecność retoryki jest oczywista, nieoczywista czy zaledwie przeczuwana. Rozważymy zasadność stwierdzenia, że sztuka retoryczna i teoria komunikacji, które badają i opisują naturalne zasady tworzenia relacji międzyludzkich, wzajemnie się warunkują, że istnieje między nimi szczególny, naturalny związek oparty na założeniu intencjonalności działań człowieka jako twórcy kultury i struktur społecznych.
Zastanowimy się nad możliwościami wykorzystania narzędzi perswazyjnych sztuki retorycznej, którymi dysponujemy w sposób świadomy lub nieświadomy a także zgodny lub sprzeczny z zasadami opisanymi przez mistrzów ars rhetorica. Pragniemy wykazać aktualność i żywotność retoryki wynikającą z jej zakorzenienie w naturze człowieka, istoty świadomie kształtującej warunki swojej egzystencji. Nasza konferencja pomyślana jest jako okazja do rozmowy między reprezentantami różnych specjalności naukowych. Zapraszamy do wspólnego poszukiwania śladów żywej obecności ciągle młodej i atrakcyjnej Królowej Sztuk.
Proponowane zakresy tematyczne:
– granice wolności słowa, środki perswazji i ich wpływ na rzeczywistość
– komunikacja perswazyjna i jej ujęcie w różnych paradygmatach humanistyki
– prozodia w retoryce
– metafora – funkcja retoryczna i ontologiczna
Opłata konferencyjna: 350 zł
Opłata obejmuje materiały konferencyjne, przerwy kawowe, bankiet, a także publikację pokonferencyjną. Opłata nie obejmuje kosztów podróży, wyżywienia i zakwaterowania podczas konferencji.
Abstrakty wystąpień prosimy zgłaszać do dnia 28.02.2018 r. poprzez internetowy formularz.
Dane kontaktowe: konferencja.retoryka2018@gmail.com
Komitet Organizacyjny:
Prof. dr hab. Iwona Bartoszewicz
dr hab. Artur Tworek
dr hab. Gościwit Malinowski, prof. UWr
dr Sławomir Torbus
dr Małgorzata Zadka
Źródło: Instytut Filologii Germańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego