Przejdź do treści
„Religie i wyznania Śląska Opolskiego” – odc. 1 Luteranie
Data/Czas: 17/01/2022 | 18:00-18:00
Lokalizacja: Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu | Minorytów 4 | Opole

Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu, Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej i Konsulat Niemiec w Opolu: Film „Luteranie” jest pierwszym odcinkiem cyklu „Religie i wyznania Śląska Opolskiego”. Pokazane w nim zostaną obiekty kultu, w tym rekonstrukcje już nieistniejących. Opole i współczesne woj. opolskie to region, którego granice i byt państwowy kształtowane były na przestrzeni wieków, przez mieszkańców różnych narodowości (Słowian, Czechów, Polaków, Niemców, Ślązaków i Żydów) kultur i wyznań, spośród których dominujące były wyznania katolickie, protestanckie (ewangelicko-augsburskie) i hebrajskie.

Z czasem część z nich zanikła wraz ze śmiercią i migracjami mieszkańców, a niektóre pozostały do dnia dzisiejszego jako mniejszościowe.
W pierwszym odcinku opowiadamy o nieznanej, często zapomnianej już historii, a także czasach współczesnych wyznania ewangelicko-augsburskiego – luteran, pokażemy dzieje mieszkańców, parafie, zabytki, przedstawimy zasłużone osoby od początków zaistnienia tego wyznania tj. połowy XVI wieku do dnia dzisiejszego, a były to dzieje złożone, pod wieloma względami pełne sprzeczności – dzieje biedy i opresji, czynów wojennych, aktów pobożności i miłości bliźniego, dzieje ucisku i buntu, dramatycznych przemian i wypędzeń. Rzadkie bywały okresy spokojnego, niczym niezakłóconego rozwoju.
Przed 500 laty, 31 października 1517 roku, w miasteczku Wittenberg nad Łabą, rozpoczęła się rewolucja kulturowa, która miała ogarnąć całą Europę: Marcin Luter ogłosił 95 tez o handlu odpustami. Reformacja zmieniła podejście człowieka do Boga, Kościoła i zwierzchności. Przez wiele pokoleń aż po dzień dzisiejszy reformacja również głęboko kształtowała historię Śląska.

Zapisy:
Sandra Mazur
sandra.mazur@haus.pl
WSTĘP BEZPŁATNY

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej 

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.