Przejdź do treści
Relacje polsko-żydowsko-niemieckie w lokalnych społecznościach
Data/Czas: 15/11/2018 - 16/11/2018 | 00:00-23:59
Lokalizacja: Forum Synagoga | Raszkowska 21 | Ostrów Wielkopolski

Ośrodek Badań nad Historią i Kulturą Żydów z Południowej Wielkopolski serdecznie zaprasza na VI Ogólnopolską konferencję naukową „Relacje polsko-żydowsko-niemieckie w lokalnych społecznościach”. Wieki XVI i XVII to w dziejach Europy okres długoletnich i wyniszczających wojen na tle religijnym. W tym samym czasie nazywana krajem bez stosów Rzeczpospolita Obojga Narodów uchodziła za państwo tolerancyjne, gdzie koegzystowały ze sobą różne narodowości i religie. Państwo to zamieszkiwali nie tylko Polacy i Litwini, ale i ludność ruska, Żydzi, Ormianie, Niemcy, Tatarzy, a nawet Włosi, Szkoci, Holendrzy czy Francuzi. Przez ponad dwa wieki te wszystkie grupy narodowościowe budowały wielkie kilkumilionowe państwo. Taka mozaika narodowościowa wpłynęła wielokulturowy charakter tych ziem podczas zaborów i później, aż do dramatu II wojny światowej. Przez cały ten czas dochodziło do kontaktów między różnymi kulturami i religiami.

 

Tematem tegorocznej, szóstej już konferencji pragniemy uczynić wspólną, polską, niemiecką i żydowską przeszłość od epoki renesansu do połowy XX wieku. Miejscem naszych obrad będzie siedziba Ośrodka Badań nad Historią i Kulturą Żydów z Południowej Wielkopolski, Forum Synagoga, przy ul. Raszkowskiej 21 w Ostrowie Wielkopolskim. Konferencja odbędzie się w dniach 15-16 listopada 2018 r. Do udziału w konferencji zapraszamy wszystkich zainteresowanych wspólną koegzystencją , oraz ich wkładem w kulturę różnych rejonów Polski.

Abstrakty (do 200 słów) prosimy przesyłać do dnia 30 października 2018 r. na adres lukasz.krzyszczuk@uwr.edu.pl. Lista prelegentów zostanie ogłoszona najpóźniej 31 października 2018 r., o czym wszyscy kandydaci zostaną poinformowani drogą elektroniczną. Szczegółowy program konferencji zostanie podany do dnia 4 listopada 2018 r. Opłata konferencyjna wynosi 180 zł.

 

 

Komitet Naukowy Konferencji:

prof. dr hab. Krzysztof Tomasz Witczak

prof. dr hab. Roman Dziergwa

dr hab. Gościwit Malinowski, prof. UWr.

dr Krzysztof Morta

Komitet Organizacyjny Konferencji:

dr Krzysztof Morta (przewodniczący)

mgr Łukasz Krzyszczuk (sekretarz konferencji)

dr Magdalena Jóźwiak

 

Źródło: Ośrodek Badań nad Historią i Kulturą Żydów z Południowej Wielkopolski

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.