Przejdź do treści
Reforma strefy euro - konsekwencje dla Polski
Data/Czas: 23/04/2018 | 10:00-12:00
Lokalizacja: Marzyciele i Rzemieślnicy | III piętro, ul. Bracka 25 | Warszawa

Strefa euro wychodzi powoli z egzystencjalnego kryzysu, który zagroził jej istnieniu lub mógł spowodować jej częściową dezintegrację. Po raz pierwszy takie ryzyko pojawiło się w 2012 roku, kiedy ustabilizowanie sytuacji na rynkach finansowych było wynikiem odważnej deklaracji szefa Europejskiego Banku Centralnego (EBC) o gotowości do użycia wszystkich dostępnych środków polityki monetarnej, aby obronić Unię Gospodarczą i Walutową (UGW). Po raz drugi, kiedy w 2015 roku ważyły się dalsze losy członkostwa Grecji w strefie euro. Obecnie dyskutowane są różne możliwości reform, które mają zapobiegać takim kryzysom w przyszłości.

Jaka przyszłość czeka Unię Gospodarczą i Walutową? Jakie wnioski powinniśmy wyciągnąć z poprzednich kryzysów? Co reforma strefy euro może oznaczać dla Polski? Czy Polska powinna wejść do strefy euro?

 

W dyskusji udział wezmą:
– prof. Tomasz Grzegorz Grosse (stały współpracownik Nowej Konfederacji, ekspert Instytutu Sobieskiego i Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego, WNPiSM UW)
Stefan Kawalec (polski ekonomista, były wiceminister finansów, współautor książki “Paradoks euro”
Andrzej Sadowski (założyciel i prezydent Centrum im. Adama Smitha)
– prof. Jerzy Żyżyński (UW., członek Rady Polityki Pieniężnej)
Jeremi Mordasewicz (Konfederacja Lewiatan)

 

Debatę poprowadzi szef Nowej Konfederacji Bartłomiej Radziejewski.

 

Partnerem wydarzenia jest Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce.

 

Źródło: Nowa Konfederacja

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.