Przejdź do treści
Rasputin – czy jeszcze raz przydarzy się Rosji?
Data/Czas: 07/03/2018 | 18:00-18:00
Lokalizacja: Księgarnia Pod Globusem | Długa 1 | Kraków

Dyskusja wokół książki Douglasa Smitha

7 marca 2018 r. (środa), godz. 18:00, Księgarnia Pod Globusem

Mnich cudotwórca, antychryst, kochanek carycy i całej rzeszy dworzanek, hipnotyzer, święty, członek lubieżnej sekty, niemiecki agent, najpotężniejszy człowiek w Rosji? O Rasputinie napisano już wiele tomów, ale jego postać nie przestaje intrygować.


Co wiemy o pierwszych trzydziestu latach jego życia – słabo opisanych, obrosłych legendami?
Czy jego pojawienie się w otoczeniu Mikołaja II było kroplą, która przepełniła czarę goryczy i przyśpieszyła obalenie monarchii?
Dlaczego w Rosji do dziś tak silna jest wiara w magię, wróżbitów i jak to się ma do silnego przywiązania do chrześcijaństwa?
Na czym polega rosyjski fenomen świętych szaleńców – jurodiwych – do których zalicza się Rasputina?
I wreszcie – czy następny Rasputin może się jeszcze „przydarzyć” współczesnej Rosji?

W dyskusji na bazie książki Douglasa Smitha „Rasputin. Wiara władza i zmierzch dynastii Romanowów”, która ukazała się właśnie nakładem Wydawnictwa Literackiego, udział wezmą:

Sylwia Frołow – pisarka, dziennikarka, badaczka czasów schyłku Imperium Rosyjskiego, rewolucji 1917 roku i tworzenia Związku Radzieckiego. Autorka książek Dzierżyński. Miłość i rewolucja oraz Bolszewicy i apostołowie. Osiem portretów.

Michał Milczarek – filozof, reporter, podróżnik. Zajmuje się rosyjską duchowością. Bada ją przemierzając najdalsze zakamarki kraju.

Rozmowę poprowadzi Zbigniew Rokita – dziennikarz, redaktor dwumiesięcznika „Nowa Europa Wschodnia”, autor książki Królowie strzelców.

 

Organizatorzy:
Wydawnictwo Literackie
Nowa Europa Wschodnia
Księgarnia pod Globusem

 

Źródło: Nowa Europa Wschodnia

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.