Przejdź do treści
Ramię w ramię: polsko-niemiecka współpraca w ramach UE w Europie Wschodniej po wyborach europejskich
Data/Czas: 13/06/2024 | 17:00-17:00
Lokalizacja: Centrum Zielna | ul. Zielna 37 | Warszawa

Heinrich-Böll-Stiftung Warszawa: Tegoroczne wybory do parlamentu europejskiego wyznaczą kierunek działania UE na najbliższe pięć lat. Czas ten wedle wszelkich przewidywań będzie obfitować w złożone wyzwania wewnętrzne i zewnętrzne, z trwającą od lutego 2022 roku pełnoskalową agresją Rosji na Ukrainę na czele. Jako najbliżsi sojusznicy Ukrainy, Polska i Niemcy odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu polityki UE wobec Europy Wschodniej. Ich stanowiska i interesy choć zbliżone – nie zawsze przekładają się na identyczną wizję działania.
Do dyskusji zaprosiliśmy czołowe ekspertki i ekspertów z obszaru stosunków polsko-niemieckich oraz polityki wschodniej, którzy w dyskusji poruszą kwestie przeszłej współpracy, w szczególności w odniesieniu do ich roli w kształtowaniu polityki UE wobec jej wschodnich sąsiadów. Debata skupi się na sformułowaniu praktycznych zaleceń mających na celu wzmocnienie wzajemnych stosunków w kontekście szerszych celów polityki unijnej.


Program
godz. 17:00-17:15 Powitanie przez organizatorów:
– Joanna Maria Stolarek, Dyrektorka Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie,
– Cornelius Ochmann, Dyrektor Zarządzający Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej,
– Jacob Riemer, Drugi Kierownik Wykonawczy w Austausch, e.V.,
– Adam Balcer, Dyrektor Programowy Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego
17:15-17:45: Wystąpienie Henryki Mościckiej-Dendys, Podsekretarz Stanu w MSZ RP
17:45-19:15: Debata „Ramię w ramię: polsko-niemiecka współpraca w ramach UE w Europie Wschodniej po wyborach europejskich”
– Rolf Nikel, były ambasador, wiceprezes Niemieckiej Rady Stosunków Międzynarodowych, wiceprezes Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich
– Piotr Buras, Dyrektor, ECFR Warszawa, Senior Policy Fellow specjalizujący się w polityce zagranicznej Niemiec, roli Polski w UE i polityce europejskiej
– Justyna Gotkowska, Wicedyrektorka Ośrodka Studiów Wschodnich im. Marka Karpia oraz kierowniczka Zespołu Bezpieczeństwa i Obronności.
– Susan Stewart, badaczka w Niemieckim Instytucie Spraw Międzynarodowych i Bezpieczeństwa (SWP)
Moderacja: Agata Gontarczyk, Kierowniczka Programu Europa i Sprawy Międzynarodowe Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie
WYDARZENIE W JĘZYKU ANGIELSKIM
Prosimy o rejestrację

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.