Przejdź do treści
przeczytANE #1
Data/Czas: 12/08/2021 | 18:00-18:00
Lokalizacja: Europejskie Centrum Solidarności | Plac Solidarności 1 | Gdańsk

Europejskie Centrum Solidarności: Inaugurujemy projekt przeczytANE, zapraszając na spotkania w lżejszej tonacji, kameralne, swobodne – przy fontannie i na leżakach. Bohaterką nieodmiennie jest książka. Kolejne tytuły to uczestniczki, organizowanego przez ECS i Kolegium Europy Wschodniej, konkursu wydawniczego AMBASADOR NOWEJ EUROPY. Wszystkie zwróciły uwagę kapituły konkursowej, nawet jeśli nie znalazły się w ścisłym finale. To książki, uznane za wartościowe, warte lektury i… przeczytania!

termin | 12 sierpnia, czwartek, godz. 18.00
miejsce | ECS, dolny taras przy fontannie (od głównego wejścia w lewo)
wstęp | wolny

Gościem pierwszego spotkania nowego cyklu będzie Piotr Oleksy, historyk i publicysta, od ponad dekady podróżujący po Europie Środkowej i Wschodniej, obserwując, jak tworzą się nowe tożsamości. Jego książka pt. „Naddniestrze. Terror tożsamości” (Wydawnictwo Czarne, 2018) znalazła się w finałowej piątce VIII edycji konkursu.
Piotr Oleksy spróbuje opowiedzieć czym jest Naddniestrze – krainą dziwów i upiorów, jak na kartach „Trylogii” przedstawiał je Sienkiewicz, a może Koreą Północną Europy, radzieckim parkiem jurajskim, bękartem geopolityki czy jej cudownym dzieckiem?

Autor to wnikliwy badacz przeszłości, nie rezygnujący z odnajdywania śladów po małych tożsamościach, których wielka polityka zdawała się nie dostrzegać. W tym roku, również w Wydawnictwie Czarne, ukazała się bowiem kolejna jego książka „Wyspy odzyskane. Wolin i nieznany archipelag”, w której snuje wielowątkową opowieść o tym, jak historia i geografia stały się siłami kształtującymi dynamiczną społeczność kilku pokoleń wyspiarzy. O przypadku wolińskich tożsamości na pewno porozmawiamy podczas spotkania… w końcu i tę książkę można zaczytać.
Wśród uczestników spotkania rozlosujemy nagrody: książki Piotra Oleksego z dedykacją autora.
Spotkanie z autorem poprowadzi Kacper Dziekan z Wydziału Kultury Obywatelskiej ECS.

Piotr Oleksy | Historyk i publicysta. Pracuje na Wydziale Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym” i „Nową Europą Wschodnią”. Jego książka „Naddniestrze” (Wydawnictwo Czarne, 2018) znalazła się w finale konkursu AMBASADOR NOWEJ EUROPY 2018. Ostatnio ukazała się jego kolejna publikacja pt. „Wyspy odzyskane. Wolin i nieznany archipelag”.

Kacper Dziekan | Historyk, wschodoznawca, pracownik Europejskiego Centrum Solidarności, Chętnie i wiele podróżuje. Interesuje się polityką, kulturą Włoch, Anglii, Rosji oraz pozostałych krajów byłego ZSRR, zagadnieniami pamięci zbiorowej i literaturą.

Europejskie Centrum Solidarności

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.