Przejdź do treści
Data/Czas: 06/09/2019 | 18:00-18:00
Lokalizacja: | |

Rok 1941. Warszawa. Młody Polak, ryzykując życiem, kręci amatorski film ukazujący rzeczywistość po obu stronach muru warszawskiego getta. Odnalezienie taśmy po latach jest pretekstem dla reżysera Erica Bednarskiego, by wrócić do wydarzeń wyrwania i odgrodzenia części miasta, eksterminacji mieszkańców i destrukcji. Przejmujący archiwalny materiał, jedyny do tej pory nienazistowski i niepropagandowy dokument z tamtego miejsca, wpleciony w film, staje się niemym świadkiem tragedii. Zestawiony ze wspomnieniami ocalałych z getta, mieszkańców Warszawy oraz opiniami historyków, architektów i artystów, ukazuje zarówno pamięć o tamtych wydarzeniach, jak i stawia pytania o to, co znaczy dla miasta i jego funkcjonowania tragedia w tak niespotykanej skali.

Równolegle widzimy sceny z życia nowoczesnej, dynamicznej metropolii, w której ślady ran sprzed 75 lat wciąż są namacalne i widoczne. Zmuszają one do refleksji nad procesami z jednej strony odbudowy i rozwoju, a z drugiej utrwalania pamięci.

W języku polskim.
Wstęp wolny.

Piątek, 6.09.2019, godz. 18.00
Projekcja filmu „Warszawa: miasto podzielone” i spotkanie z reżyserem Erikiem Bednarskim

 

Wydarzenie towarzyszące wystawie pokonkursowej o nagrodę im. Chrisa Schwarza „Drzwi”.

 

Żydowskie Muzeum Galicja

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.