Przejdź do treści
Prof. Andrzej Gwóźdź - Zaklinanie rzeczywistości
Data/Czas: 07/05/2018 | 16:45-16:45
Lokalizacja: Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta | Strażnicza 1-3 | Wrocław

Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego zaprasza na spotkanie z prof. Andrzejem Gwoździem, autorem książki „Zaklinanie rzeczywistości. Filmy niemieckie i ich historie. 1933-1949”.

Książka ukazuje dynamikę światów wyobrażonych niemieckiego kina. Ważniejsze od rygoru historycznofilmowego są tu mechanizmy i style porozumienia twórców, producentów, decydentów z widzami, które autor wyłania w obrębie kinematografii nazistowskiej oraz zróżnicowanych kultur filmowych powojennych stref okupacyjnych Niemiec. Podejście takie sprzyja dostrzeganiu rozmaitych konfiguracji faktów i zjawisk kulturowych, niesprowadzalnych do jednego tylko modelu dziejów kina, na czoło wysuwając różne porządki splotu medialno-kulturowego. Obok części autorskiej książki zawiera wybór kilkunastu tekstów źródłowych kontekstualizujących autorski wywód.

 

Spotkanie odbędzie się w poniedziałek, 7 maja o godz. 16:45 w sali nr 13 w siedzibie Centrum (ul. Strażnicza 1-3)

 

Andrzej Gwóźdź jest profesorem zwyczajnym na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, gdzie kieruje Zakładem Filmoznawstwa i Wiedzy o Mediach. Autor kilkudziesięciu antologii i tomów zbiorowych z zakresu teorii mediów, historii myśli filmowej, dziejów kina na Górnym Śląsku oraz twórczości filmowej. W niniejszej serii opublikował monografię Obok kanonu. Tropami kina niemieckiego (2011) oraz pracę zbiorową Kino Hanny Schygulli (2015). Inicjator i wiceprezes Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami.

 

Źródło: Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.