Przejdź do treści
PRL Edwarda Gierka. Czy Polska rosła w siłę, a ludziom żyło się dostatnio?
Data/Czas: 17/02/2022 | 18:00-18:00
Lokalizacja: | |

Instytut Pileckiego: Co dały Polsce rządy Gierka? Czy był ekonomicznym wizjonerem? A może raczej nieodpowiedzialnym politykiem? Skąd wzięła się jego legenda – do dziś wykorzystywana w polityce i popkulturze Postać Edwarda Gierka budzi chyba najwięcej emocji spośród wszystkich pełniących funkcję I sekretarza KC PZPR. Niektórzy widzą w nim wizjonera, wszelkimi sposobami dążącego do modernizacji kraju. Inni uważają go za jednego z wielu partyjnych aparatczyków rządzących PRL. Gierek budował swoją pozycję u boku Bieruta – w 1954 roku został kierownikiem Wydziału Przemysłu Ciężkiego KC PZPR.

Dwa lata później był już sekretarzem KC odpowiedzialnym za sprawy ekonomiczne i członkiem Biura Politycznego. Od 1957 roku stał na czele katowickiej PZPR. Jako członek elity z bliska obserwował kłopoty kolejnych ekip partyjnych i cierpliwie czekał na swoją kolej, trzymając się blisko towarzyszy radzieckich. Do władzy doprowadziły go konsekwentne starania.

Zapraszamy na dyskusję online z cyklu „Klio w świecie ekonomii, czyli porozmawiajmy o gospodarce”. Tym razem gośćmi prof. Andrzeja Zawistowskiego będą prof. Antoni Dudek (UKSW) i dr Bartłomiej Kapica (Instytut Pileckiego).

Transmisja będzie dostępna na profilu Instytutu Pileckiego oraz na platformie zoom.

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.