Przejdź do treści
Premierowy pokaz filmu „HerSons” | Debata „Ludzie, których nie ma”
Data/Czas: 23/08/2023 | 18:00-18:00
Lokalizacja: Kino KinoGram | Żelazna 51/53 | Warszawa

Instytut Pileckiego: W związku z Europejskim Dniem Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu oraz Świętem Flagi Ukrainy, które obchodzone są 23 sierpnia, zapraszamy na spotkanie dotyczące losów dzisiejszych ofiar totalitaryzmu: więzionych, deportowanych i torturowanych. W ramach wydarzenia odbędzie się premierowy pokaz filmu pt. „HerSons” zrealizowany na podstawie świadectw zgromadzonych przez #CentrumLemkina. „HerSons” opowiada historię czterech mieszkańców Chersonia porwanych z rodzinnego miasta i wywiezionych najpierw na Krym, a następnie osadzonych w moskiewskim więzieniu – Lefortowie. Śledząc ich losy, poznajemy mechanizmy łamania praw człowieka przez Federację Rosyjską: od nieuzasadnionego zatrzymania i pozbawienia kontaktu z bliskimi po fizyczne wyniszczenie. Obecnie władze rosyjskie toczą przeciwko nim postępowania, oskarżając o międzynarodowy terroryzm. Film w języku ukraińskim z polskimi napisami.


Po projekcji zapraszamy na debatę „Ludzie, których nie ma” na temat nielegalnej deportacji do Rosji i bezpodstawnego pozbawiania wolności przez rosyjskie sądownictwo. W rozmowie udział weźmie autorka dokumentu „HerSons”, Hanna Berehova, a także dziennikarze i eksperci ds. Europy Wschodniej, którzy przyjrzą się kontekstowi prawnemu i historycznemu tych zagadnień: dr Elżbieta Mikos-Skuza, Agnieszka Romaszewska-Guzy, Maria Stepan, dr Łukasz Adamski oraz Maciej Jastrzębski.
____________________
23 sierpnia 2023
Kino KinoGram [Fabryka Norblina]
ul. Żelazna 51/53 Warszawa
WSTĘP WOLNY

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.