Przejdź do treści
Premiera filmu: Beuys. Między mitem a prorokiem
Data/Czas: 26/06/2023 | 18:00-18:00
Lokalizacja: Goethe-Institut Krakau | Rynek Główny 20 | Kraków

Goethe-Institut Krakau: Sekcja Sztuki Współczesnej KN SHS Uniwersytetu Jagiellońskiego wraz z Goethe Institut Krakau mają zaszczyt zaprosić państwa na oficjalną premierę dokumentu „Beuys. Między mitem a prorokiem”, która odbędzie się w siedzibie Instytutu przy ul. Podgórskiej 34, 26.06.23 o godzinie 18:00. Film powstały na kanwie wspólnych działań obu instytucji w ramach 100. rocznicy urodzin Josepha Beuysa składa się z przeglądu wypowiedzi artystów różnych pokoleń na temat odbioru niemieckiego artysty oraz teoretyka sztuki na gruncie polskim, stanowiąc punkt wyjścia do dyskusji na temat pozycji twórcy w polskiej sztuce współczesnej.


Kim był dla artystów Beuys? Czy faktycznie za życia był tak rozpoznawalny i ceniony jak ma to miejsce dzisiaj? Jak bardzo wpłynął na kształtowanie się polskiego środowiska artystycznego w latach powojennych i później, aż do sztuki najnowszej? Gdzie kończy się mit a gdzie zaczyna autokreacja?
Te pytania, zostały skierowane przez twórców filmu – Marcina Pańtaka oraz Katarzynę Szachnowską do artystów różnych pokoleń wśród których znaleźli się – Bogusław Bachorczyk, Krzysztof M. Bednarski, Roman Dziadkiewicz, Grzegorz Kozera, Katarzyna Kozyra, Artur Tajber a także kuratorka wystawy ,,Beuys, Kantor, Demarco” – Martyna Sobczyk.
Obraz artysty kształtujący się na podstawie nagranych wypowiedzi przedstawia się w sposób skrajnie wielowymiarowy i wielowątkowy – od jednogłośnie pochwalnych ocen wpływu Beuysa na polskie środowisko artystyczne, aż do stanowisk wybitnie krytycznych i dezaprobujących, traktujących Beuysa w kategoriach artysty-mitomana.
Dokument w zamierzeniu stanowić ma uzupełnienie wizerunku Beuysa o nowe wątki i spojrzenia, próbując zbudować od nowa figurę artysty w sposób bardziej bezpośredni niż ma to miejsce w tradycyjnych formach działania historii sztuki.
Czas trwania filmu: 61 minut
Na wydarzenie nie obowiązują wcześniejsze zapisy.
________________________________________________________
Twórcy filmu:
Marcin Pańtak
Katarzyna Szachnowska
Koordynacja projektu:
Dorota Jędruch
Dorota Krakowska
Zdjęcia / Montaż:
Bernard Śmiałek
Muzyka:
Wojciech Siwik
Animacje:
Krystian Soszyński
W filmie wystąpili:
Bogusław Bachorczyk
Krzysztof M. Bednarski
Roman Dziadkiewicz
Grzegorz Kozera
Katarzyna Kozyra
Martyna Sobczyk
Artur Tajber
Film powstał we współpracy z Goethe Institut Krakau oraz Instytutem Historii Sztuki w Krakowie w ramach obchodów 100. Rocznicy urodzin Josepha Beuysa.
________________________________________________________
Identyfikacja graficzna: Marcin Pańtak / @wacloo

Goethe-Institut Krakau

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.