Klub „Tygodnika Powszechnego” w Zielonej Górze i Fundacja Konrada Adenauera w Berlinie zapraszają na debatę w poniedziałek, 31 maja na godz. 19. Temat: Pozycja kobiety w społeczeństwie. 1. Spojrzenia na role kobiet w społeczeństwie z perspektywy osoby, która realizuje swoje pasje zawodowe łącząc je z opieką nad dzieckiem niepełnosprawnym. Gość; Dorota Danielewicz polska dziennikarka i pisarka, mama niepełnosprawnego syna. 2. Spojrzenia na role kobiet w społeczeństwie z perspektywy polityka samorządowego. Gość; Elżbieta Anna Polak marszałek województwa lubuskiego. 3. Spojrzenia na role kobiet w społeczeństwie z perspektywy aktywistki społecznej. Gość; Klementyna Suchanow pisarka, redaktorka, tłumaczka, aktywistka polityczna.
Moderatorką Debaty będzie Tatiana Sawicka, psycholożka, absolwentka UAM.
Dorota Danielewicz, publicystka, pisarka, tłumaczka i animatorka kultury. Od roku 1981 mieszka w Berlinie, gdzie ukończyła slawistykę i etnologię na Wolnym Uniwersytecie (FU).
Przez 10 lat była berlińską korespondentką sekcji polskiej radia RFI w Paryżu, aż do zamknięcia programu. Prawie 20 lat współpracowała z Radiem Multikulti (rbb) i Funkhaus Europa (WDR) jako redaktorka, spikerka i prowadząca comiesięczny „Magazyn Literacki”.
Po roku 1989 zainicjowała i organizowała w Berlinie polsko-niemieckie spotkania literackie.
Publikuje w wielu niemieckich i polskich mediach; opracowała antologię poezji polskiej „Kochać to, co niewidzialne”. Autorka książek „Berlin. Przewodnik po duszy miasta”, „Droga Jana”.
Elżbieta Anna Polak, od listopada 2010 r. do dziś pełni funkcję marszałka województwa lubuskiego, jako jedyna kobieta w Polsce. W administracji publicznej od ponad 41 lat, a w samorządzie od ponad 31. W 2014 roku odznaczona została Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju demokracji lokalnej w Polsce i na świecie oraz za propagowanie idei samorządności. W 2015 roku, w 25 rocznicę odrodzenia samorządu w Polsce z rąk Prezydenta RP odebrała Nagrodę Obywatelską 25-lecia Samorządności za wieloletnie zaangażowanie w działalność na rzecz społeczności lokalnej. Jest członkiem zarządu Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej oraz przedstawicielem ZWRP w Kongresie Władz Lokalnych i Regionalnych Rady Europy. Jest członkiem Polsko-Niemieckiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Regionalnej i Przygranicznej, pełni także funkcję Przewodniczącej polskiej części Komitetu ds. Współpracy Międzyregionalnej. Elżbieta Anna Polak jest pomysłodawczynią i realizatorką Lubuskiego Kongresu Kobiet oraz programu aktywizacji młodych Młodzi On-Life, a także dedykowanego im Budżetu Inicjatyw Obywatelskich. Za propagowanie polityki równości i przeciwdziałania dyskryminacji w 2014 roku uhonorowana została tytułem Ambasadora Równości.
Klementyna Suchanow, absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego, uzyskała stopień doktora nauk humanistycznych w specjalności literaturoznawstwo. Była redaktorką działu literatury w Wydawnictwie Znak. Pisarka i badaczka, autorka „Argentyńskich przygód Gombrowicza” (2005), „Królowej Karaibów” (2013) i dwutomowej biografii „Gombrowicz. Ja, geniusz” (2017). „To jest wojna” (2020). Działaczka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.
Tatiana Sawicka, absolwentka UAM, psycholożka, terapeutka, wykładowczyni. Córka, matka i babcia. Aktywistka opozycji ulicznej od 5 lat. Zaangażowana uczestniczka różnych debat.
Miejsce spotkania; Piekarnia Cichej Kobiety ul. Fabryczna 13 w Zielonej Górze