Przejdź do treści
Polskie ślady w Niemczech. Kalejdoskop
Data/Czas: 28/03/2023 | 18:00-18:00
Lokalizacja: Europejskie Centrum Solidarności | Plac Solidarności 1 | Gdańsk

Europejskie Centrum Solidarności: Książka „Polskie ślady w Niemczech. Kalejdoskop“ – właśnie trafia do rąk polskich czytelników. W gdańskiej prezentacji wezmą udział redaktorzy książki – Dieter Bingen, Andrzej Kaluza, Basil Kerski i Peter Oliver Loew. Udział w spotkaniu zapowiedzieli również: Cornelia Pieper – konsul generalna RFN w Gdańsku i Benjamin Weiss z Federalnej Centrali Kształcenia Obywatelskiego z Bonn.


Polaków i Niemców łączy ponadtysiącletnie sąsiedztwo. Wielopłaszczyznowe kontakty, a przede wszystkim migracje z Polski do Niemiec, miały większy wpływ na niemiecką codzienność, niżby się to mogło wydawać.
Świadectwem tego są już nie tylko polsko brzmiące nazwiska i powiązania rodzinne, wyjazdy na saksy, życie polonijne, lecz także sukcesy Polaków czy migrantów z Polski w niemieckim życiu publicznym i naukowym, na arenach sportowych, w muzyce, sztuce czy literaturze.

Kalejdoskop oferuje więcej niż tylko encyklopedyczne wzmianki o postaciach czy wydarzeniach. Stanowi zaproszenie do zapoznania się z często nieznanymi lub wymagającymi ponownego odkrycia śladami polskości w Niemczech.
W leksykonie znaleźć można ponad 250 haseł. Wiele postaci i wydarzeń będzie, zdaniem redaktorów, stanowić dla czytelnika novum.

Goście:
– prof. Dieter Bingen | politolog i historyk, były szef Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich (Deutsches Polen-Institut)
– dr Andrzej Kaluza | germanista i politolog, redaktor biuletynu „Polen-Analysen”, kieruje działem komunikacji w Niemieckim Instytucie Spraw Polskich (Deutsches Polen-Institut) w Darmstadt
– Basil Kerski | menadżer kultury, redaktor, politolog i eseista, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności, redaktor naczelny dwujęzycznego „Magazynu Polsko-Niemieckiego DIALOG”
prowadzenie
– Peter Oliver Loew | historyk i kulturoznawca, autor wielu książek i artykułów o historii Gdańska, Polski i stosunkach polsko-niemieckich, pracuje w Deutsches Polen-Institut w Darmstadt
Ten tytuł ukazał się w języku niemieckim w 2018 roku. Wydawcą obu wersji językowych jest Bundeszentrale für politische Bildung.
Prezentacja książki odbędzie się dzięki wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.
Książkę w dniu prezentacji będzie można nabyć w kasie ECS: cena 33 zł, płatność gotówką lub kartą płatniczą.
28/03/2023, 18.00
biblioteka ECS (1 piętro)
wstęp wolny!
ECS

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.