Przejdź do treści
Data/Czas: 17/01/2019 | 16:00-18:30
Lokalizacja: Fundacja im. Stefana Batorego | Sapieżyńskiego 10a | Warszawa

Debata forumIdei Fundacji Batorego „Polska w Unii – pasażer na gapę czy współprowadzący?” z udziałem min. Radosława Sikorskiego, odbędzie się w czwartek, 17 stycznia, w godzinach 16-18.30 w siedzibie Fundacji im. Stefana Batorego przy ul. Sapieżyńskiej 10a w Warszawie. Nadchodzący rok będzie dla Unii Europejskiej przełomowym. W marcu najprawdopodobniej dojdzie do pierwszego w historii wystąpienia kraju członkowskiego ze Wspólnoty. W maju, w piętnastą rocznicę największego rozszerzenia i naszego członkostwa, odbędą się wybory do europarlamentu. Przy czym nie będą to po prostu kolejne wybory. Wobec narastającej fali nastrojów eurosceptycznych, ich wyniki będą kluczowe dla przyszłości zjednoczonej Europy. W Polsce także, przy ciągle dużym społecznym poparciu dla UE, narasta przekonanie o konieczności zmiany: samej Unii i naszej w niej pozycji.

 

Uważamy, że czas wyjść poza czarno-białą dyskusję o Polexicie. Pytanie nie brzmi dzisiaj: czy Polska ma być w Unii, ale raczej jaka Polska, w jakiej Unii? Czy Polska potrzebuje Unii obronnej? Czy realne są marzenia o Unii bardziej solidarnej społecznie? Czy integracja powinna zejść niżej, na poziom regionów i obywateli? Wreszcie czy Polska jest dla Unii ważna i jakie realne instrumenty mamy, aby wpływać na kształt Wspólnoty?
Debatę otworzy wystąpienie Radosława Sikorskiego, byłego ministra spraw zagranicznych RP. Ponadto w dyskusji udział wezmą:

Aleksander Smolar – prezes Zarządu Fundacji im. Stefana Batorego.
Michał Syska – dyrektor Ośrodka Myśli Społecznej im. F. Lassalle’a.
Michał Szułdrzyński – zastępca redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej”.
Karolina Wigura – szefowa działu politycznego „Kultury Liberalnej”.
Spotkanie poprowadzi Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, dyrektorka forumIdei Fundacji Batorego.

 

Debata prowadzona będzie w języku polskim. Zapewniamy tłumaczenie na język angielski.
Prosimy o potwierdzenie udziału przez formularz rejestracyjny.

 

fot. Mateusz Włodarczyk – www.wlodarczykfoto.pl

Źródło: Fundacja Batorego

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.