Przejdź do treści
Data/Czas: 15/04/2019 | 18:00-20:00
Lokalizacja: | |

Jak kształtowała się polska polityka wschodnia w okresie transformacji i jaka była jej geneza? Międzynarodowe Centrum Kultury, Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka- Jeziorańskiego oraz redakcja dwumiesięcznika „New Eastern Europe” zapraszają na spotkanie z dr. hab. Pawłem Kowalem, połączone z prezentacją jego książki pt. „Testament Prometeusza”. Rozmowę poprowadzą Iwona Reichardt (NEW) i Łukasz Galusek (MCK). W książce „Testament Prometeusza” Paweł Kowal analizuje procesy kształtowania się polskiej polityki wschodniej w oparciu o wiele nieznanych wcześniej badaczom dokumentów, przeprowadzone przez siebie ankiety eksperckie i wywiady. Pokazuje zależności pomiędzy polską polityką wschodnią a trendami światowymi i podejściem Jana Pawła II.

Prezentuje rolę w kształtowaniu polskiej polityki wschodniej kluczowych polityków epoki, między innymi Krzysztofa Skubiszewskiego, Tadeusza Mazowieckiego, Bronisław Geremka, Zbigniewa Brzezińskiego; wiele uwagi poświęca funkcjonowaniu polskiej dyplomacji w okresie przełomu. Czytelnik otrzymuje kompleksowy opis procesów, które kształtowały politykę wschodnią na początku III RP, oraz propozycje ich interpretacji.

 

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa KEW i Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk.

 

Paweł Kowal – politolog, historyk, publicysta, muzealnik. Pracuje w Instytucie Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk oraz Kolegium europejskim w Natolinie, wykłada w Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Współtwórca Muzeum Powstania Warszawskiego. W latach 2005–2009 był posłem na Sejm RP, w latach 2006–2007 – sekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, a w latach 2009–2014 posłem do Parlamentu Europejskiego i przewodniczącym delegacji do Komisji Współpracy Parlamentarnej UE-Ukraina. Opublikował około stu artykułów naukowych, analiz, książek i wyborów dokumentów na tematy transformacji w Europie Środkowej i ZSRS oraz polityki wschodniej. Redaktor naczelny „Spraw Międzynarodowych” i „Warsaw East European Review”. Prowadził gościnne wykłady między innymi na Ukrainie, w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Chinach i Kolumbii. Felietonista „Rzeczpospolitej” i „Dziennika Polskiego”.

 

MCK

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.