Przejdź do treści
Data/Czas: 05/12/2019 | 18:00-19:30
Lokalizacja: Międzynarodowe Centrum Kultury | Rynek Główny 25 | Kraków

Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie, Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka- Jeziorańskiego oraz redakcja dwumiesięcznika „New Eastern Europe” zapraszają na spotkanie z Bogumiłą Berdychowską, publicystką specjalizująca się w historii Ukrainy i stosunkach polsko-ukraińskich. Okazją do rozmowy jest tom korespondencji Jerzego Giedroycia i Bohdana Osadczuka, który ukazał się niedawno staraniem Kolegium Europy Wschodniej. Spotkanie poprowadzą Iwona Reichardt (NEE) i Łukasz Galusek (MCK).

 

Książka „Jerzy Giedroyc, Bohdan Osadczuk. Korespondencja 1950–2000″, opracowana przez Bogumiłę Berdychowską i Marka Żebrowskiego, zawiera wszystkie zachowane listy Jerzego Giedroycia (1906-2000) z Bohdanem Osadczukiem (1920-2011). Prowadzona przez pół wieku korespondencja jest niewyczerpanym źródłem wiedzy o stosunkach polsko-ukraińskich w XX wieku i dziejach Instytutu Literackiego w Paryżu. Obszerny tom zawiera 855 listów napisanych w latach 1950–2000. Odsłaniają one kulisy polityki wschodniej paryskiej „Kultury”. To niezwykłe, jak duży wpływ na współczesne stosunki pomiędzy Polską a Ukrainą wywarła ta niewielka grupa emigrantów dysponująca nader skromnymi środkami finansowymi.

 

Więcej informacji: Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.