Przejdź do treści
Polska i Ukraina w niepewnym świecie: sojusz czy konflikt?
Data/Czas: 29/11/2018 | 11:00-13:00
Lokalizacja: Fundacja im. Stefana Batorego | Sapieżyńskiego 10a | Warszawa

Fundacja Batorego zaprasza na debatę „Polska i Ukraina w niepewnym świecie: sojusz czy konflikt?”, organizowaną przez #forumIdei Fundacji Batorego i Międzynarodową Fundację „Odrodzenie”, która odbędzie się w czwartek, 29 listopada, w godzinach 11.00 – 13.00 w Fundacji im. Stefana Batorego (ul. Sapieżyńska 10a w Warszawie). Dziś, mimo deklaracji o strategicznym partnerstwie płynących z obu stron, relacje polsko-ukraińskie znajdują się w najtrudniejszym momencie od ich nawiązania ponad ćwierć wieku temu. Konflikt o wspólną historię negatywnie wpływa na stan dialogu między Warszawą a Kijowem. Jednocześnie, otoczenie międzynarodowe Polski i Ukrainy staje się coraz bardziej skomplikowane: polityka bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych pod kierownictwem Donalda Trumpa budzi zaniepokojenie sojuszników. W UE narastają zaś podziały polityczne a prorosyjski głos populistów staje się coraz głośniejszy.

 

Podczas debaty chcemy porozmawiać o polsko-ukraińskim sojuszu i zapytać panelistów, między innymi, o to, jakie znaczenie mają a jakie mogą mieć relacje polsko-ukraińskie w nowej sytuacji międzynarodowej? Jak zmieniają się pod wpływem opisanych wyżej czynników? Czego od relacji z Ukrainą oczekuje Polska? A co chciałby uzyskać Kijów ze stosunków ze swoim zachodnim sąsiadem?

W debacie wezmą udział:

Łukasz Adamski (Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia)
Taras Kaczka (radca Ministra Spraw Zagranicznych Ukrainy)
Nadija Kowal (Centrum Badań Międzynarodowych Akademii Dyplomacji przy MSZ Ukrainy)
Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz (forumIdei Fundacji Batorego)

 

Informacje o panelistach:

Łukasz Adamski – historyk i analityk polityczny, specjalizujący się w historii krajów Europy Wschodniej, rosyjskiej polityce zagranicznej oraz stosunkach polsko-rosyjskich i polsko-ukraińskich. Od 2016 r. zastępca dyrektora Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. Członek Polsko-Ukraińskiego Forum Partnerstwa. W latach 2006–2011 pracował w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych. W 2014 roku sprawozdawca Specjalnej Misji Obserwacyjnej OBWE na Ukrainie.

 

Taras Kaczka (Тарас Качка) – zastępca dyrektora wykonawczego Międzynarodowej Fundacji “Odrodzenie”. Ekspert w dziedzinie prawa międzynarodowego: praca w sektorze prywatnym, organizacjach międzynarodowych i w rządzie. Pełnomocnik ds. przesiębiorstwa przy Państwowej Służbie Fiskalnej Ukrainy. W 2014-2015 wiceprezes ds. rozwoju strategicznego Amerykańskiej Izby Handlowej w Ukrainie. W roku 2011 pracował w Ministerstwie Polityki Agrarnej Ukrainy (szef wydziału relacji zewnętrznych). W 2007-2012 był uczestnikiem delegacji ukraińskiej na negocjacjach z UE ws. przygotowania umowy stowarzyszeniowej.

 

Nadija Kowal (Надія Коваль) – magister politologii Akademii Kijowsko-Mohylańskiej (studia europejskie), absolwentka kursu politologii Studium Europy Wschodniej UW. Analityczka ds. polityki zewnętrznej oraz polityki bezpieczeństwa w Ukraińskim Instytucie Przyszłości, członkini zarządu Rady Polityki Zewnętrznej “Ukraiński Przyzmat”. Pisze doktorat nt. porównawczego badania pojednania międzynarodowego (Ukraina–Polska oraz Grecja– Turcja). Zajmuje się problematyką pojednania międzypaństwowego, rozwiązania konfliktów międzynarodowych, polityką zagraniczną Ukrainy i poszczególnych krajów UE.

 

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz – dyrektorka forumIdei, think tanku pro publico bono Fundacji im. Stefana Batorego. Była Ambasador RP w Moskwie, wcześniej m. in. podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz zastępca dyrektora Ośrodka Studiów Wschodnich.

 

Debata odbędzie się w języku polskim i ukraińskim. Zapewniamy tłumaczenie na język angielski.

 

[rejestracja na wydarzenie] 

 

Źródło: Fundacja Batorego

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.