Przejdź do treści
Data/Czas: 19/02/2019 | 18:00-18:00
Lokalizacja: Biennale Warszawa (MA3450) | Marszałkowska 34/50 | Warszawa

Seminarium Michała Łuczewskiego. Polityka historyczna, powiązana z kategoriami tożsamościowymi, okazuje się (nie tylko w Polsce i Europie Środkowej) zjawiskiem kształtującym nasz świat, również wprowadzającym weń agoniczne napięcia: nie tylko na styku różnych polityk historycznych, ale i w kontekście postępującej globalizacji. Na jakie potrzeby odpowiada polityka historyczna, czemu służy w dzisiejszym świecie, czy pozwala go zmieniać. Te i inne problemy zostaną poruszone w trakcie seminarium. Michał Łuczewski- dr hab. socjolog, psycholog, metodolog, dyrektor programowy Centrum Myśli Jana Pawła II. Zajmuje się myślą i nauczaniem Jana Pawła II, a także tematyką wartości, związków teologii i nauk społecznych, socjologią narodu, pamięci, ruchów społecznych i młodzieży.

 

Stypendysta m.in. Collegium Invisibile, Fundacji im. W. Fulbrighta na Columbia University (2005–2006) i Fundacji na rzecz Nauki Polskiej; wyróżniony w konkursie im. Jana Józefa Lipskiego i w konkursie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na najlepszy doktorat z nauk społecznych, laureat Józef Tischner Fellowship w wiedeńskim Institut für die Wissenschaften vom Menschen. Redaktor naczelny pisma antydyscyplinarnego „Stan Rzeczy” i członek zespołu redakcyjnego „44/Czterdzieści i Cztery”. Publikował w najlepszych polskich pismach socjologicznych, historycznych i antropologicznych. Autor książek: „Erinnerungskultur des 20. Jahrhunderts. Analysen deutscher und polnischer Erinnerungsorte” (Peter Lang Verlag 2011), „Wartość krajobrazu. Rozwój przestrzeni obszarów wiejskich” (PWN 2011) i „Odwieczny naród. Polak i katolik w Żmiącej” (UMK 2012). Ta ostatnia pozycja została wyróżniona nagrodą Znaku i ErgoHestii im. Józefa Tischnera w kategorii eseistyki na tematy społeczne, która uczy Polaków przyjmować „nieszczęsny dar wolności”.

 

Był zaangażowany w projekty Domu Spotkań z Historią, Europejskiego Centrum Solidarności i Muzeum Powstania Warszawskiego. Pracuje również jako adiunkt w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. W 2015 został członkiem Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.

 

19 lutego 2019, godz. 18.00
Biennale Warszawa, ul. Marszałkowska 34/50
Wstęp wolny
Zapisy  

 

Spotkanie jest częścią cyklu „Humanistyka przyszłości”, którego kuratorem jest Michał Kuziak.

 

Źródło: Biennale Warszawa

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.