Przejdź do treści
Polityka bezpieczeństwa Unii Europejskiej
Data/Czas: 08/05/2018 | 11:00-13:00
Lokalizacja: Centrum Konferencyjne Zielna | Zielna 37 | Warszawa

Państwa Unii Europejskiej stają przed licznymi wyzwaniami w dziedzinie bezpieczeństwa. Stany Zjednoczone wymagają od europejskich sojuszników większego zaangażowania w sferę obronności, cały czas ważną rolę odgrywa zagrożenie ze strony Rosji. Nie sposób jednocześnie nie wspomnieć o Brexicie, w wyniku którego Wielka Brytania, której pozycja w dziedzinie obronności w Europie jest kluczowa, opuści UE.

Unia Europejska stara się odpowiadać na te wyzwania. W 2017 roku 25 państw członkowskich utworzyło PESCO, a prezydent Macron wyszedł z propozycją stworzenia European Intervention Initiative. Jednocześnie zmienia się paleta zagrożeń i coraz większe znaczenie zaczyna odgrywać wymiar cybernetyczny oraz zagrożenie terroryzmem.

Czy rozbudowywane właśnie struktury obronne UE są wzmocnieniem czy konkurencją dla NATO? Jak zmieni się polityka bezpieczeństwa i obrony po Brexicie? Jak w Unii Europejskiej (i na forum Parlamentu Europejskiego) postrzegane jest zagrożenie ze strony Rosji? Między innymi na te pytania będziemy szukać odpowiedzi podczas nadchodzącej debaty.

 

Spotkanie otworzą:

 

Knut Dethlefsen, Fundacja im. Friedricha Eberta
Jacek Kucharczyk, Instytut Spraw Publicznych

 

W polsko-niemieckiej dyskusji udział wezmą:
Justyna Gotkowska, Ośrodek Studiów Wschodnich
Beata Górka-Winter, ekspert ds. bezpieczeństwa międzynarodowego
Arne Lietz, Poseł do Parlamentu Europejskiego
Dietman Nietan, Poseł do Bundestagu

 

Moderacja: Agnieszka Lichnerowicz, TOK FM

 

Organizatorzy zapewniają tłumaczenie symultaniczne polsko-angielskie.

 

Debata organizowana w ramach projektu “Pytania o Europę”, w którym dzięki wsparciu Parlamentu Europejskiego i Fundacji im. Friedricha Eberta, Instytut Spraw Publicznych stara się inicjować debatę publiczną w tematach ważnych dla Europy i dyskutowanych przez Parlament Europejski oraz przybliżać Polakom tę instytucję.

 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu dotacji Parlamentu Europejskiego w dziedzinie komunikacji.

 

Źródło: Friedrich-Ebert-Stiftung Warschau

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.