Klub Jagielloński: „Relacje między Polską a Niemcami wkroczyły w stan poważnego oziębienia i w gruncie rzeczy już mało kto próbuje to ukryć. Oczywiście pojawiają się od czasu do czasu pewne symboliczne gesty ocieplenia, jak np. niedawna wizyta prezydenta RFN, Franka-Waltera Steinmeiera, na uroczystych obchodach 70. rocznicy wybuchu powstania w warszawskim getcie, ale mają one raczej kurtuazyjny charakter” – pisał na naszych łamach Marcin Kędzierski. „Jeśli 50 lat się coś robiło, to trudno jest w ciągu kilku miesięcy się przeorientować, ale moim zdaniem nie będzie powrotu do tego, co było przez ostatnie 50 lat – mówił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Rak, historyk i publicysta, komentując tzw. Ostpolitik, czyli politykę wschodnią Niemiec” – mówił z kolei Krzysztof Rak.
Jak wyglądają polskie relacje z Berlinem?
Czy Polska postawa wobec niemieckich władz jest słuszna?
Może czas na zmianę naszej pozycji na arenie międzynarodowej?
Na te i na wiele innych pytań odpowiedzą:
Marcin Kędzierski – Współzałożyciel i ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. Stały autor portalu opinii Klubu Jagiellońskiego oraz stały współpracownik czasopisma idei „Pressje”. Doktor nauk ekonomicznych, adiunkt w Katedrze Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Członek Polskiej Sieci Ekonomii.
Krzysztof Rak – Dyrektor zarządzający Fundacji Współpracy Polsko Niemieckiej, historyk filozofii, tłumacz, publicysta, ekspert w dziedzinie stosunków międzynarodowych W latach 90. pracował jako urzędnik w Kancelarii Prezydenta, Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, gdzie zajmował się problematyką międzynarodową (stosunki polsko-niemieckie, polityka europejska).
Debata odbędzie się stacjonarnie w warszawskim oddziale Klubu Jagiellońskiego na ul. Andersa 35! Wejście od strony głównej ulicy! Wydarzenie będzie również transmitowane online na kontach Klubu Jagiellońskiego i Magazynu Kontra.
Debata jest częścią projektu pt. „Stworzenie forum debaty publicznej online”, finansowanego z dotacji Narodowego Instytutu Wolności Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.
Po debacie zachęcamy do pozostania na luźną dyskusję w kuluarach w formule „bring your own beer”! Wejście do biura od strony ulicy głównej(tj. Andersa – proszę nie ufać google maps!