Przejdź do treści
Polacy na Litwie: między Wilnem, Warszawą a Moskwą
Data/Czas: 12/06/2018 | 18:00-20:00
Lokalizacja: Bonobo Księgarnia Kawiarnia Podróżnicza , 31-041 Kraków | Mały Rynek 4 | Kraków

Od początku litewskiej niepodległości Polacy na Litwie angażują się w życie społeczne i polityczne swojego państwa. Dla realizacji polskich postulatów powołana została do życia partia – Akcja Wyborcza Polaków na Litwie, która niedługo będzie świętować swoje ćwierćwiecze. Działalność AWPL-ZChR stanowi przykład polskiego sukcesu: partia posiada swoją reprezentację w litewskim Sejmie, samorządach lokalnych i Parlamencie Europejskim, jednak dla wielu koncepcja AWPL-ZChR nie odpowiada wyzwaniom, przed jakimi stoi mniejszość polska, państwo litewskie i – szerzej – cały region Europy Środkowej i Wschodniej.

 

Działalności AWPL-ZChR poświęcona jest wydana w ubiegłym roku monografia autorstwa doktora Pawła Sobika – będzie to przyczynek do dyskusji, w której wezmą udział:

 

Maciej Trojnar – członek zarządu Fundacji Jagiellońskiej, w Instytucie Geografii Uniwersytetu Jagiellońskiego zajmuje się tematyką Polaków na Litwie;

Zbigniew Rokita – redaktor czasopisma Nowa Europa Wschodnia, autor książki Królowie strzelców. Piłka w cieniu imperium;

dr Paweł Sobik – autor książki „Akcja Wyborcza Polaków na Litwie w systemie politycznym Republiki Litewskiej”, członek zarządu Fundacji Pobliża

 

Spotkanie poprowadzi Katarzyna Pyrka z Fundacji Pobliża.

 

Organizatorzy:
Fundacja Pobliża, Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka- Jeziorańskiego, Fundacja Jagiellońska
Patronat medialny: Nowa Europa Wschodnia, Przegląd Bałtycki

 

Źródło: KEW

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.