Przejdź do treści
Data/Czas: 05/12/2019 | 17:00-19:00
Lokalizacja: Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu | Minorytów 4 | Opole

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej wraz z Fundacją Konrada Adenauera w Warszawie serdecznie zapraszają 5 grudnia br. do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu na spotkanie dyskusyjne „Polacy i Niemcy – sąsiedzi w zjednoczonej Europie”. Upadek żelaznej kurtyny i ponowne zjednoczenie Europy umożliwiły zbliżenie się Polski i Niemiec. Po latach dramatycznej i trudnej przeszłości to, co razem osiągnęli Polacy i Niemcy w Europie i dla Europy, uważa się za przykład dziejowego sukcesu. W ostatnim czasie między sąsiadującymi ze sobą krajami pojawiły się kontrowersje, wywołane między innymi nasilonymi debatami  o rozrachunku z historią.

W debacie odniesiemy się do obecnego stanu stosunków polsko-niemieckich, bazując na wynikach badań projektu Instytutu Spraw Publicznych i Fundacji Konrada Adenauera „Barometr Polska-Niemcy 2019”. W tegorocznej edycji położono szczególny akcent na rolę historii dla wzajemnego postrzegania się obu narodów.

 

Barometr „Polska-Niemcy 2019” odpowiada m.in na takie pytania jak:
W jakim stopniu Polacy i Niemcy się znają?
Z czym identyfikują się oba narody?
Na czym Polacy i Niemcy chcą się koncentrować w swoich relacjach?

 

dr Agnieszka Łada, dyrektor Programu Europejskiego, Instytut Spraw Publicznych
Marek Krząkała, poseł na Sejm RP, wiceprzewodniczący Polsko-Niemieckiej Grupy Parlamentarnej
dr Annemarie Franke, Rada Nadzorcza Fundacji “Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego
Moderacja: Marcin Antosiewicz, dziennikarz

Spotkanie będzie tłumaczone symultanicznie w j. polskim i niemieckim. Zgłoszenia można nadsyłać do 4 grudnia 2019 r. Udział w debacie jest bezpłatny, jednak ilość miejsc jest ograniczona.

 

Kontakt:
Sandra Mazur
sandra.mazur@haus.pl
tel. 77 402 51 05

 

Dom Współpracy Polsko – Niemieckiej

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.