Przejdź do treści
Polacy i Niemcy – jak dalecy, jak bliscy. Barometr Polska-Niemcy 2022
Data/Czas: 29/06/2022 | 12:30-12:30
Lokalizacja: | |

Instytut Spraw Publicznych, Fundacja Konrada Adenauera w Polsce, Deutsches Polen-Institut, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej zapraszają na prezentację wyników i debatę. Tegoroczne badanie Barometru Polska-Niemcy przebiegało po raz kolejny w wyjątkowych okolicznościach. Rok temu, badanie odbywało się w czasie pandemii Covid 19, która miała bardzo duży wpływ na oba społeczeństwa – politykę, gospodarkę i kwestie polityk społecznych. W tym roku, realizacja badania nastąpiła na krótko przed rosyjską napaścią na Ukrainę, która jeszcze głębiej niż pandemia oddziaływała i oddziałuje na politykę obu krajów oraz na dialog polityczny między nimi.

Reakcjom obu społeczeństw na wojnę w naszym najbliższym sąsiedztwie poświęciliśmy specjalne wydanie Barometru Polska-Niemcy, oparte o badania przeprowadzone zarówno przed jak i po rozpoczęciu działań wojennych. W regularnym badaniu przedstawiamy wyniki tej części analiz, które dotyczą spraw bezpośrednio niepowiązanych z wojną, takich jak źródła wiedzy naszych społeczeństw o sobie wzajemnie, poziom dystansu społecznego czy wzajemne sympatie.
Podczas prezentacji i dyskusji odniesiemy się do obu wątków i spróbujemy pokazać, jak wojna w Ukrainie wpływa na stosunki polsko-niemieckie i wzajemne postrzeganie oraz jakie znaczenie mają tu takie zmienne, jak korzystanie z konkretnych źródeł informacji czy preferencje polityczne.
12:00 Rejestracja, powitalny poczęstunek
12:30 Powitanie
David Gregosz, Dyrektor, Fundacja Konrada Adenauera w Polsce
12:40 Prezentacja wyników badań
– Dr Jacek Kucharczyk, Prezes Zarządu, Instytut Spraw Publicznych
– Dr Agnieszka Łada-Konefał, Wicedyrektor, Deutsches Polen-Institut
13:00 Komentarze
– David Gregosz, Dyrektor, Fundacja Konrada Adenauera w Polsce
– Dr Jacek Kucharczyk, Prezes Zarządu, Instytut Spraw Publicznych
– Dr Agnieszka Łada-Konefał, Wicedyrektor, Deutsches Polen-Institut
– Jan Pallokat, korespondent rozgłośni ARD, tbc
Moderacja: Małgorzata Kopka-Piątek, Dyrektorka Programu Europejskiego, Instytut Spraw Publicznych
13:30 Pytania i dyskusja z publicznością

 

ISP

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.